Tazminat Davası Nasıl Açılır?

Tazminat Davası Nasıl Açılır? Tazminat Davası, tazminat dava türüne göre yetkili mahkemeye açılmaktadır. Kişiye özel şekilde Tazminat dava dilekçesi hazırlanarak, tazminat türüne göre (gerekli harç ve masrafların ödenmesi koşulu ile) açılabilmektedir.

Tazminat davasında görevli mahkeme nedir? Tazminat davasında görevli mahkeme; Asliye Hukuk Mahkemesi / Aile Mahkemesi / İş Mahkemesi / Tüketici Mahkemesi olabilmektedir. Bu durumda; tazminat davası açmak isteyen, kendisine özel dava dilekçesini yazmalı ya da dilekçe yazdırmak için destek alması gerekmektedir.

Tazminat davası nasıl açılır? sorusuna daha fazla yanıt almak için aşağıda belirtilen “Tazminat dilekçesinde olması gereken bilgiler nelerdir” bölümünü inceleyebilirsiniz.

Tazminat davası ne kadar sürer?

Tazminat davasının 1 yıldan uzun sürdüğü bilinir. Açılan tazminat davasının ne zaman sonuçlanacağı ile ilgili net bilgi bulunmamaktadır. Tazminat davasının sonuçlanması için hedeflenen sürenin 365 günden fazla olduğu görülmüştür.

Tazminat davası türleri nelerdir?

Zararın maddi olarak karşılanmasını amaçlayan tazminat davası trafik kazası, haksız fiil, suç işlenmesi, iş kazası, boşanma nedeniyle, nişanın bozulması nedeniyle ve pek çok türde açılabilmektedir. Tazminatın Türk dil kurumundaki anlamı “Zarar karşılığı ödenen para” olup bu davayı açmak için davacı tarafın zararı ispat yükümlülüğü vardır. Türk Borçlar Kanununun 50. maddesinde “Zarar gören, zararını ve zarar verenin kusurunu ispat yükü altındadır.” gerekçesi nedeniyle uğradığı zararı ispat edemeyenin tazminat istemi haklı olmayacaktır. Bu durum; tazminat davasının reddedilme olasılığını artırmaktadır.

Tazminat davası çoğunlukla suç mağduru olan kişiler tarafından açılmakla birlikte, uğranılan zararın karşılanması hedeflenmektedir. Zarar, manevi anlamda meydana gelmişse “manevi tazminat” maddi anlamda meydana gelmişse “maddi tazminat” adı altında açılmaktadır.

Tazminat dilekçesinde olması gereken bilgiler nelerdir?

Tazminat dilekçesi diğer davalarda olduğu gibi belirli bilgileri içinde barındırmalıdır. Bu bilgiler şöyledir;

 • … Asliye Hukuk Mahkemesi Hakimliği’ne
 • Davacının adı, soyadı, t.c. kimlik numarası
 • Davacının adresi
 • Davalının adı, soyadı, t.c. kimlik numarası
 • Dava değeri
 • Konu : Bu bölüm kişiye özeldir.
 • Açıklamalar:
 • Hukuki nedenler:
 • Hukuki deliller:
 • Sonuç ve istem
 • Tarih
 • Davacının adı, soyadı, imzası

Yukarıda açıklanan bilgiler tazminat türüne göre içerikleri de göz önünde bulundurulduğunda değişebilmektedir. Tazminat dava dilekçesi yazmak için gerekli bilgiye sahip olmayan kişiler dilekçe yazım işlemi için yardım almalıdır.

Uyap üzerinden tazminat davası nasıl açılır?

Tazminat davası açmak için Uyap şartı yoktur. Teknoloji ile birlikte gelen yenilik ve kolaylık nedeniyle Uyap üzerinden tazminat davası işlemleri yaygın hâle gelmiştir. Uyap üzerinden tazminat davası açmak için Mobil imza veya Elektronik imza şartı bulunmaktadır. Sisteme gönderilecek dava dilekçesi ve diğer tüm evraklar Mobil imza veya elektronik şekilde imzalanmış olmalıdır. Tazminat davası açabilmek için gerekli harçların ödenmesi işlemi yine Uyap Vatandaş Portal üzerinden yapılmaktadır. Yukarıda açıkladığımız üzere UYAP şart olmaksızın isteyen kişi Tevzi bürosuna giderek Tazminat davasını açabilmektedir.

Tazminat dava dilekçesinin yazımı için Has Arzuhalci’ye ulaşmak kolaydır. Mobil cihazlar üzerinden web sitemize bağlanarak “Arzuhalciyi ara” veya “Whatsapp iletişim” butonlarının kullanılması yeterli olacaktır.

Tazminat davası harcı ne kadar?

Tazminat dava harç ücreti değişkendir. Dava harcı ve masrafları, davacı davayı açmadan önce bildirilmektedir. Bahse konu harç miktarı yatırılmadan dava açılamamaktadır.

Web sitemizde paylaştığımız Tazminat davasına cevap dilekçesi nasıl yazılır sayfasını ziyaret ettiniz mi?

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Çalışma Saatleri

Pazartesi: 09:00–17:00
Salı: 09:00–17:00
Çarşamba: 09:00–17:00
Perşembe: 09:00–17:00
Cuma: 09:00–17:00
Cumartesi: 09:00–17:00
Pazar: 09:00–17:00

Bize ulaşmak için

Mobil cihazlar üzerinden web sitemize bağlanarak "Arzuhalciyi ara" veya "Whatsapp iletişim" butonlarını kullanabilirsiniz.
Arzuhalciyi Ara
Whatsapp İletişim