Sokağa Çıkma Yasağı İdari Para Cezasına İtiraz

Sokağa Çıkma Yasağı ile ilgili İdari Para Cezası tutarı ne kadar?

Sokağa çıkma yasağının ihlali ile ilgili temelde 3 bin 150 lira İdari Para cezası kesilmektedir. Bazende bu tutarın altında Sokağa Çıkma Yasağı ile ilgili İdari Para Cezaları kişilere tebliğ edilebilmektedir. Bazı firmalarda çalışan işçiler için izin belgesi düzenlenmektedir. İzin belgesinin amacı, çalışmak zorunda olan işçinin iş saatlerinde Sokağa Çıkma Yasağından muaf olmasıdır. Çalışma İzin belgesi olan kişilere Sokağa Çıkma Yasağı ile İlgili İdari Para cezası uygulanırsa, tebliğ edilirse yapılması gereken İzin belgesi delil gösterilerek Sokağa Çıkma Yasağı ile ilgili İdari Para Cezasının iptali talep edilmelidir.

İzin Belgesi olmasına rağmen Sokağa Çıkma Yasağı İdari Para Cezasına uygulanan kişi ne yapmalı?

İdari Para Cezası tutanağı tebliğinden sonra belirtilen yasal süre içerisinde İzin belgesi itiraz dilekçesine eklenmelidir. Sokağa Çıkma Yasağına uymadığı gerekçe gösterilerek İdari Para Cezası uygulanan kişi, belirtilen gün ve saatte Çalışma Belgesi nedeniyle Sokağa Çıkma Yasağından muaf olduğunu belirtmelidir. Bazı kişiler gece çalışmak zorunda olduğu için İzin Belgesi olmasına rağmen Sokağa Çıkma Yasağı İdari Para Cezasına maruz kalmaktadır. Bazı Vatandaşlar, İzin belgelerini kontrol esnasında görevli memura ibraz ettiklerini iddia etmelerine rağmen İdari Para Cezası tutanağının ikamet adreslerine geldiğini bildirmişlerdir. Bu durumla karşı karşıya kalan Vatandaşlar, Sokağa Çıkma Yasağı ile ilgili İdari Para Cezasına itiraz dilekçesinde İzin Belgesini tekrar Sulh Ceza Mahkemesi’ne ibraz etmelidir. İzin belgesi gün ve saatleri ile İdari Para Cezası gün ve saati arasında bir çelişki olmadığı taktirde Sokağa Çıkma Yasağı İdari Para Cezası iptal edilecektir. İzin Belgesinin geçerliliği önemlidir. İzin belgesi geçerli sayılmadığı ve kusurlu olduğu taktirde Sokağa Çıkma Yasağı İdari Para Cezasının iptal talebi reddedilebilmektedir.

İzin Belgesi olmamasına rağmen İtiraz edilen Sokağa Çıkma Yasağı İdari Para Cezaları iptal ediliyor mu?

Bazı vatandaşlar izin belgesi olmamasına rağmen Sokağa Çıkma yasağı ile ilgili uygulanan İdari Para Cezalarına itiraz etmektedir. İtiraz dilekçelerini inceleyen mercii ilgili Sulh Ceza Mahkemesidir. Sokağa Çıkma Yasağı ile ilgili İtiraz dilekçesinde gerekçe göstermek, Sokağa Çıkma Yasağından muaf olduğunu gösteren delil ibraz etmek İdari Para Cezasının iptal edilmesi açısından önemlidir. Az evvel belirttiğim gibi gerekçeli olarak İtiraz dilekçesi ibraz eden, delil ibraz etmeyen, bu şekilde Sokağa Çıkma Yasağı İdari para cezasına itiraz eden vatandaşlar bulunmaktadır. Sokağa Çıkma Yasağı ile ilgili İdari Para Cezasının iptal edilip edilmeyeceği konusunda kesin bir görüş bulunmamaktadır.

Sokağa Çıkma Yasağı ile ilgili İtiraz Dilekçesinde olması gereken bilgiler

  • İdari Para Cezasına İtiraz Edenin Ad Soyad T.C Kimlik Numarası
  • İdari Para Cezasına İtiraz Edenin Adres Bilgisi
  • İdari Para Cezası Tutanağının Tebliğ Tarihi
  • İdari Para Cezası İtiraz Konusu
  • İdari Para Cezasına İtiraz Sebepleri
  • Sonuç ve Talep

2 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

arzuhalci

Çalışma Saatleri

Pazartesi: 09:00–17:00
Salı: 09:00–17:00
Çarşamba: 09:00–17:00
Perşembe: 09:00–17:00
Cuma: 09:00–17:00
Cumartesi: 09:00–17:00
Pazar: 09:00–17:00
Arzuhalciyi Ara
Whatsapp İletişim