Şikayetten Vazgeçme Dilekçesi

Şikayetten Vazgeçme Dilekçesi ile Soruşturma aşamasında veya Kamu davası açıldıktan sonra şikayetten vazgeçmek mümkündür. Eğer Kamu davası açılmamışsa Şikayetten Vazgeçme Cumhuriyet Başsavcılığına (Soruşturma numarasını bildirmek) sureti ile yapılır. Şikayetten Vazgeçmenin diğer bir adı feragat demektir. Kamu davası açılmış ise Şikayetten Vazgeçme dilekçesi ilgili Mahkemeye, (Dosya numarasını bildirmek) sureti ile yapılır. Kişi Aleyhine açılmış Ceza davalarında beyan ve savunma önemlidir. Şikayetçinin şikayetinden vazgeçmesi Aleyhine Ceza Davası açılmış olan kişinin lehinedir.

☆ Şikayetten Vazgeçme Dilekçesi Ezbere Yazılmamalıdır

Kişi / kişiler aleyhine açılmış olan Ceza Davaları farklıdır. Bu sebeple Şikayetten vazgeçme dilekçeleri de farklı ve kişiye özel olacaktır. Şikayetten vazgeçme dilekçesinde, şikayetten vazgeçmenin nedenlerini / gerekçesini bildirmek gerekmektedir. Bazı durumlarda Ceza Yargılaması, CMK Madde 251 (Basit Yargılama Usulüne) göre yapılabilmektedir. Ceza Davasında taraf olan kişilere tebligat yapılmakta ve şikayetin devam edip etmediğine dair Mahkemeye dilekçe vermek sureti ile beyanda bulunması istenmektedir. Mahkemeye verilecek dilekçenin Türkçe Dil Bilgisine uygun ve anlaşılabilir şekilde yazılması gerekmektedir. Mahkemeye verilecek dilekçelerde Hukuki terimlere yer vermekte herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Müştekinin şikayeti devam ediyorsa devam ettiğini Mahkemeye dilekçe ile bildirmeli (Varsa Ek Delil) ibraz etmelidir. Müşteki Şikayetten Vazgeçtiyse, şikayetten vazgeçtiği açık bir şekilde Dilekçe ile ilgili Mahkemeye bildirmelidir. Müştekinin Şikayetten vazgeçmesi veya Şikayetinin devam etmesi durumunda İddianame gözden geçirilmelidir. İddianame, Ceza Davasının neden açıldığını belgeler. Türk Ceza Kanununda suç unsuru oluşturan Sevk Maddesi açıkça İddianamede belirtilmektedir. Daha önce Savunma dilekçesi yazmamış veya bu konuda yardım almak isteyen kişiler Has Arzuhalciye ulaşabilir.

☆ Müştekinin Şikayetten Vazgeçmesi

Eş zamanlı olarak Müştekinin Şikayetten Vazgeçmesi ve Şüpheli / Sanığın beyan ve savunmasını Yasal süre içerisinde Ceza Mahkemesine bildirmesi faydalı olacaktır. Sonuç itibari ile; Müşteki şikayetinden vazgeçmiş olması Ceza Yargılamasında Şüpheli / Sanığın lehine durum oluşturacaktır. Şüpheli / Sanığın Beyan ve Savunmasını Ceza Mahkemesine bildirmesi yine Şüpheli / Sanığın lehine olacaktır.

☆ Şikayetten Vazgeçme Dilekçesinde Bulunması Gereken Temel Bilgiler

 • Dilekçenin verileceği makam (başlık)
 • Şikayetten Vazgeçen Müştekinin Adı, Soyadı, T.C. Kimlik numarası
 • Şikayetten Vazgeçen Müştekinin Adresi
 • Konu: Şikayetten Vazgeçme Talebi
 • Açıklamalar:
 • Sonuç ve Talep:
 • Ad-Soyad-imza

Şikayetten Vazgeçme Dilekçesinde bulunması gereken bilgilere ek olarak önemli kısım Şikayetten vazgeçmenin nedenleridir.

☆ Şüpheli / Sanığın Beyan ve Savunması

İddianame gözden geçirilmeden, detaylıca incelenip irdelenmeden Beyan ve Savunma Dilekçesi yazmaktan kaçınılması gerekir. Bahse konu olayda gerçekleşen söz konusu suçun nevi farklı olabilmektedir. Bu durumda Şüpheli / Sanığın savunması farklı olacaktır. Ezbere dayalı Dilekçenin Beyan ve Savunma şeklinde Mahkemeye sunulmaması gerekir. Beyan / Savunma Dilekçesi kişiye özel olacağından bu konuda Ceza Mahkemesine dilekçe vermek isteyen kişilerin yardım almasında fayda bulunur.

☆ Ceza Yargılamasında ceza verilmemesi için önemli 2 unsur;

 1. Şikayetçinin Şikayetinden Vazgeçtiğini Ceza Mahkemesine Yazılı olarak bildirmesi
 2. Şüpheli / Sanığın Beyan ve Savunmaları Ceza Mahkemesine Yazılı olarak bildirmesi

Her türlü Dilekçe ve Yazı İşleri için Has Arzuhalciye ulaşabilirsin. Has Arzuhalci dilekçeni itina ile yazar.

10 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  • Has Arzuhalci’ye Hoşgeldiniz,

   Teferruatlı dilekçelerinizi özen ve itina ile yazıyoruz. Konu ile ilgili tarafınıza bilgilendirme yapılmıştır. Her türlü dilekçe ihtiyaçlarınız için bize iletişim sayfasından ulaşabilirsiniz.

 • Şikayetten vazgeçmek istiyorum. Dilekçe yazmak için bilgim yeterli değil. Bu işi yapan birini ararken sizi gördüm. Dilekçe yazdırmak istiyorum.

 • Şikayetten Vazgeçme Dilekçesini özel olarak yazdırmak istiyorum. Daha önce bu tür dilekçeler yazmadığım için bilmediğim işlere karışmak istemiyorum. Dilekçe ile ilgili fiyat bilgisi alabilir miyim?

 • Şikayetten Vazgeçme Dilekçesini özel olarak yazdırmak istiyorum. Daha önce bu tür dilekçeler yazmadığım için bilmediğim işlere karışmak istemiyorum. Dilekçe ile ilgili fiyat bilgisi alabilir miyim?

  • Merhaba,
   Yazdırmak istediğiniz her tür dilekçe ile ilgili bize ulaşmanız kolaydır. Web sitemize cep telefonunuz ile bağlanarak “arzuhalciyi ara” butonunu kullanabilirsiniz. İyi günler.

arzuhalci

Çalışma Saatleri

Pazartesi: 09:00–17:00
Salı: 09:00–17:00
Çarşamba: 09:00–17:00
Perşembe: 09:00–17:00
Cuma: 09:00–17:00
Cumartesi: 09:00–17:00
Pazar: 09:00–17:00
Arzuhalciyi Ara
Whatsapp İletişim