Sigaranın Zararları (Parodi)

Pamuk, ince kağıt ve tütünden imâl edilen Sigara, yazılanlara göre Osmanlı döneminde yayılmaya başlamış. Kullanımının önüne geçilemediği ve yasaklanamadığı gerekçesiyle Devlet kurumları tarafından (Vergi ve Sağlık) bazında kontrol altına alınmıştır. Sağlık yönünden zararlı, Vergi yönünden cep düşmanı olarak biliniyor.

Parodi, Sigaranın sağlığa zararlı olduğunu ve içilmemesi gerektiğini anlatan bir doktorun ard arda 3 sigara içmesi ile başladı. Doktor 3. sigarayı yakınca bende bir sigara yaktım. Bir yandan sigaralarımızı içerken bir taraftan muhabbetini yaptık. Doktorun söylediğine, benim tasdik ettiğime göre; sigara, çay, kahve içince dişlerin lekelenme ihtimali artıyor. Bu sebeple insan dişlerini fırçalama ihtiyacı duyuyor. Sigaranın zararları çok olsa da bu zararlara karşı önleyici tedbirler almak gerekiyor. Uzun vadede zararları büyük olan sigara ile tütün arasında kalite haricinde ciddi fark yok. Sonuç itibari ile ikiside duman. Karma Yaşam Tarzı bu şekilde. Atalarımız uzun yıllar önce “Ağzı temiz olanın geleceği parlak olur.” dermiş.

hazır alınca sigara, sarınca tütün olur.

Sigarayı uzun yıllar boyunca içersen…

  1. Astım olma ihtimalin artar.
  2. Akciğer Kanseri olma ihtimalin artar.
  3. Vücuduna inme gelebilir.
  4. Damarların tıkanabilir.
  5. Erken ölüm riskin artar.

21. yüzyıldan önce Sağlığa yararları olduğu belirtilen Sigaralar tüm dünyaya yayıldıktan sonra işler tersine döndü. Alt tarafı tütün, kağıt ve pamuk… Zararları araştırılınca büyük… Önceden albenisi olan sigara paketleri değiştirilerek “Sigara İçmek Sağlığa Zararlıdır” bilgilendirme yazısı ile Vergisi artırılarak pazarlanıyor. Deyim yerindeyse Vergisi artırılmış sigara paketlerini alıp içersen paranı yavaş yavaş yanarken izle. Paraya değer veren bir insansan ölüme yakın deneyim yaşarsın. Netice olarak “Sigara İçmek Öldürür” Sağlık yönünden zararların sadece bir kısmını yukarıda belirttim. Sigara Tiryakisi olanlar bu durumu umursamaz.

Sigara İçmek Zararlı Olmasına Rağmen Çay İçmek kadar doğal

Kaldı ki; bazı bireyler çay içtiğinde dahi rahatsızlık hissettiğini, açık çay içebildiğini, demli çay içemediğini bildirir. Sigara başta zarar verici etkilere sebep olsada yıllar sonra Sigara Tiryakiliğine sebep olabiliyor. Uzun vadede sağlığa zararlı etkileri büyüktür.

Çocuklardan biri İnce Kağıdın içini Çay ile doldurup Sigara gibi içiyordu

Oğlum ne yapıyorsun.” dedim. “Çay içiyorum.” dedi. Çay öyle içilmez diyerek demlemesini öğrettim. Bizim Çay, kaynamış su ile demlenerek içilir. Tavşan Kanı olur. Demlidir.

Sigaranın büyütülecek bir tarafı yok çünkü…

  • Pamuk, ince kağıt ve tütünden imâl edilen çubuğun nesini büyüteceksin?
  • Sağlığa zararlı olsa ne olur?
  • Sağlığa faydalı olsa ne olur?

Önemli olduğu kadar önemsiz sayılır.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

arzuhalci

Çalışma Saatleri

Pazartesi: 09:00–17:00
Salı: 09:00–17:00
Çarşamba: 09:00–17:00
Perşembe: 09:00–17:00
Cuma: 09:00–17:00
Cumartesi: 09:00–17:00
Pazar: 09:00–17:00
Arzuhalciyi Ara
Whatsapp İletişim