Savunma Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Savunma Dilekçesi Nasıl Yazılır? Savunma isteyen kuruma, savunma sunanın lehine olan hususları içerir şekilde savunma yazılmalıdır. 10 yıldan uzun süredir yazıcılık yapmaktayım. Sık sık karşılaştığım hadise, kişi hakkında açılmış olan Ceza Davasıdır. Aleyhine Ceza Davası açılmış olan kişinin 15 günlük süre içerisinde Savunma dilekçesi verme hakkı bulunmaktadır. Bu süre 2 hafta olabilir. Yasal süre tebliğ edilen evrağın son sayfasında açık şekilde yazmaktadır. Savunma dilekçesi kişiye özel olmalıdır.

Aleyhine Ceza Davası Açılmış olan Şüpheli veya Sanık Hakkında İddia Edilen Suçlar Neler?

Türk Ceza Kanununun ilgili maddeleri gereğince kişinin suç / suçları işlediği iddia edilir. Ceza Dava dosyasında tanık beyanlarından başka delil olmayabilir.

Tanık beyanı sıklıkla başvurulan bir delil olması nedeniyle uygulamada önemli bir yere sahiptir. Takdiri deliller arasında yer alan tanıklık, üçüncü kişinin dava ile ilgili bir vakıa hakkında duyu organları ile edindiği bilgileri mahkemeye aktarmasıdır.

Delil niteliği taşıyan tanığın kendisi değil; onun beyanıdır. Bu beyanın davayı aydınlatabilmesi için gerçekleşen olay hakkında detaylı bilgi vermesi gerekir. Bu nedenle tanığın görsel yolla edindiği bilgilere, yani bu yöndeki tanıklığına, işitsel tanıklığına oranla daha fazla önem verilmesi gerektiği ifade edilmiştir.

Tanık delili uyuşmazlığa ne kadar yakın olursa –ki bu yakınlık delilin ispat etmek istediği vakıa ile arasında söz konusu olan fiziksel ve zaman bakımından bir yakınlıktır. Tanığın olaylara ilişkin ifadesi daha ayrıntılı ve böylece verdiği bilgilerin doğruluğu ve güvenilirliği de o oranda daha yüksek olacaktır.

Kişi aleyhinde açılmış olan Ceza Davası için hazırlanan İddianame incelenmelidir. Karşı tarafın beyanları incelenmelidir. Aleyhinde Ceza Davası açılmış kişi hakkındaki suçlamalara cevap verilmelidir. Varsa aleyhinde Ceza Davası açılmış kişi tarafından Ceza Dava dosyasına delil ibraz edilmelidir. Aleyhinde Ceza Davası açılmış olan kişinin savunmaları yazıya geçirilir. Aslen suçlu olmadığı, hakkında Ceza Davası açılarak suçlu iddia edildiği, somut bir delil olmadığı, suçsuz olduğunu ispatlayan bilgi ve belgeleri varsa mutlaka mahkeme dosyasına ibraz etmesi gerekmektedir.

Savunma Dilekçesi aleyhinde Ceza Davası açılmış olan kişiye göre değişmektedir. Ezbere Dilekçe yazılmamalıdır. Savunma Dilekçesi nasıl yazılır sorusu ile ilgili daha fazla bilgi almak için okumaya devam edebilirsin.

Savunma Dilekçesinde Olması Gereken Temel Bilgiler

 • Savunmanın sunulacağı Mahkemenin adı
 • Savunmanın sunulacağı Mahkemenin dosya numarası
 • Savunma Yapanın Adı Soyadı
 • Savunma Yapanın T.C.Kimlik Numarası
 • Savunma Dilekçesinin Konusu
 • Savunma Dilekçesinin Açıklamaları
 • Savunma Yapanın Lehine olan Deliller (varsa)
 • Sonuç ve Talep
 • Ad – Soyad İmza

Savunma Dilekçesi Verebilmek İçin Yasal Süre Nedir?

Evrağın tebliğ tarihinden itibaren 15 günlük yasal süre içerisinde sanık veya şüpheli, savunma dilekçesi verebilmektedir. Yaşanan Gecikme sebebiyle mazeret belirtilerek (varsa belge ibraz edilerek) diğer nedenlerle Gecikmiş Savunma dilekçesi de verilebilmektedir.

Karşı Tarafın Sanık veya Şüpheli Hakkındaki İddiaları Doğru mu?

Suç şüphesi altında bulunan, Davada sanık konumunda olan kişinin hakkındaki iddialar doğru mu? Eğer doğru değilse doğru olmadığı yönünde kanaat oluşturacak Açıklamalı savunma dilekçesi hazırlanmalıdır. Dilekçeye ek olarak Savunmanın doğruluğunu kanıtlayacak bilgi ve belgeler Savunma Dilekçesi ile birlikte ilgili makama ibraz edilmelidir.

☆ Ezbere Savunma Dilekçesi Yazılmamalıdır

Savunma Dilekçesinin ezbere yazılmaması gerekir. Dilekçe detaylı ve anlaşılabilir olmalıdır. Bu hususta Türkçe Dil Bilgisi ve Hukuki prosedür uygulanması yeterli olacaktır. Türkçe Dil Bilgisi Tekniğinin iyi kullanılamadığı durumlarda Dilekçe yazımı bırakılmalıdır. Dilekçe yazımı konusunda yardım alınmasını tekrar hatırlatalım. Savunma Dilekçesini daha önce yazmamış kişi yardım alabilecektir. Yazı İşleri ile uğraşan, Teknik bilgiye sahip ve daha önce çok defa Dilekçe yazmış kişiye dilekçe yazdırılabilir. Neticenin ne olacağı konusunda garanti yoktur. İhtimaller bulunmaktadır.

✓ Savunma Dilekçesi Özgün Olmalıdır

Ezbere yazılmamasını tavsiye ettiğim Savunma Dilekçesi kişiye özel olmalıdır. Kişi, kendisi ile ilgili olmayan konu ve olayları savunma dilekçesine yazmamalıdır. Savunma Dilekçesinde kişinin kendisi ile ilgili, kendisini savunacak yazılı açıklamalarda bulunması gerekmektedir.

☆ Savunma dilekçesi yazdırmak istiyorum diyenler

Savunma dilekçesi yazdırmak isteyenler Has Arzuhalci’den yardım alabilir. Resmi ve özel kurumlara hukuki prosedüre uygun dilekçe hizmeti vermekteyiz. Dilekçe yazdırmak isteyenler cep telefonu ile web sitemize bağlanarak “Arzuhalciyi ara” butonunu kullanmalıdır.

☆ Savunma dilekçesinin ücreti nedir?

Savunma dilekçesinin yazımı için dilekçe hizmeti almak isteyen fazla sayıda kişi bulunmaktadır. Dilekçeyi yazdırmadan önce ücretin bütçeye uygun olması tercih edilmektedir. Dilekçe ücretinin bütçeye uygun olup olmadığı yazdırılacak dilekçenin güncel ücret bilgisi alınarak öğrenilebilir.

☆ Savunma dilekçesi kalemle yazılabilir mi?

Teknolojinin gelişmesi ve yaygınlaşması ile birlikte dilekçeler yazıcılar aracılığı ile ilgili kuruma teslim edilmektedir. Kişi isterse kendi dilekçesini kalem ile yazıp ilgili kuruma teslim edebilir. Bu eylemin negatif yönünün ortaya çıkmaması için, dilekçenin açık ve net bir şekilde okunabilir olması gerekir. Dilekçe okunamadığı taktirde olumsuz sonuçlar meydana gelebilecektir. Bu nedenle Savunma Dilekçesini okunabilir şekilde Bilgisayar ortamında yazmak gerekmektedir. Yazısı güzel olan kişiler ise Tükenmez kalem ile Savunma Dilekçesini yazabilir. Bu konuda bir kural bulunmamaktadır. Olması gereken; Savunma dilekçesinin açık ve net bir şekilde okunmasıdır.

Tavsiyem; Savunma Dilekçesinin Bilgisayar ortamında yazılmasıdır. Bu şekilde Dilekçenin okunabilirliği iyi olacaktır. Tükenmez kalem ve Daktilo ile yazılan dilekçelerin okunabilirlik durumu sorun teşkil etmektedir.

☆ Savunma Dilekçesi Nasıl Yazılır Diyenlere

Teknik bir konuyu açıklamak, Teknik uygulamak anlamına gelmez. Daha önce Savunma Dilekçesi yazmayan kişiler, Türkçe Dil Bilgisi tekniğine sahip olmayanlar destek almalıdır. Destek alarak dilekçe yazan kişilerin olumlu sonuçlarla karşılaşma ihtimali artmaktadır. Bu sebeple; Savunma Dilekçesi için yardım almak faydalı olacaktır.

Savunma Dilekçesi Nasıl Yazılır? Sorusuna bilgi ve tecrübelerim dahilinde yanıt vermeye çalıştım. Bu sayfada yazılanları okuduktan sonra Dilekçe Nasıl Yazılır? sayfasını ziyaret etmeni öneririm.

18 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 • mahkemeden evrak geldi. 15 gün içerisinde savunma sürem var. savunma dilekçesi yazmak için yardımınıza ihtiyacım var.

  • Merhaba. Savunma Dilekçesi yazıyoruz. Boşanma Dilekçesi en çok yazdığımız dilekçeler arasındadır. Her iki konuda dilekçenizi yazabiliriz. Bahsettiğiniz her iki konu için tarafınıza Fiyat bilgilendirmesi yapılmıştır.

 • Acil savunma dilekçesi yazmam gerekiyor. Bu konuda bilgim yok. Daha önce savunma dilekçesi yazmadım. Savunma dilekçesi yazdırabilir miyim?

 • Slm ben 1 gün ise gitmedim rahatsızdım ama rapor almadım çünkü hastaneye gidecek halim yoktu amirimi aradım gelemeyeceğimi bildirdim bana tutanak tutup savunmamı istiyor haklarım nedir ne yazmalıyım tesekkürler

  • Savunma dilekçesi yazdırmak istiyorsanız Online dilekçe hizmetimizden faydalanabilirsiniz. Ücreti hakkında bilgi almak için web sitemize cep telefonunuz ile bağlanarak “Arzuhalciyi ara” butonunu kullanabilirsiniz. Öngörüşme esnasında dilekçe ücret bilgisi tarafınıza iletilmektedir. İyi günler.

 • Savunma dilekçesi yazacak bilgiye sahip değilim. Daha önce bu konuda dilekçe yazmadığım için savunma dilekçesini size yazdırmak istiyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

  • Has Arzuhalci’ye Hoşgeldiniz,
   Her tür dilekçenizi yazacak bilgi ve tecrübemiz vardır. Öncelikle web sitemize cep telefonunuz ile bağlanarak “Arzuhalciyi Ara” butonunu kullanmanızı öneriyoruz. Öngörüşme esnasında ücret bilgisi verilmektedir. Türkiye’nin hangi ilinde olursanız olun Online dilekçe hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

  • Has Arzuhalci’ye hoşgeldiniz.
   Savunma dilekçesi ile ilgili sorularınıza cevap bulabilmek için; web sitemize cep telefonunuz ile bağlanarak “Arzuhalciyi ara” veya “Whatsapp İletişim” butonlarını kullanabilirsiniz.

arzuhalci

Çalışma Saatleri

Pazartesi: 09:00–17:00
Salı: 09:00–17:00
Çarşamba: 09:00–17:00
Perşembe: 09:00–17:00
Cuma: 09:00–17:00
Cumartesi: 09:00–17:00
Pazar: 09:00–17:00
Arzuhalciyi Ara
Whatsapp İletişim