Sabıka Kaydı Nasıl Silinir?

Sabıka Kaydı Nasıl Silinir? Öğreneceksiniz. Sabıka kaydının silinmesi için yapılması gereken işlemler bulunmaktadır. Bu işlemler yapıldıktan sonra Kişinin Sabıka kaydı silinmeye uygun ise silinecektir. Bu sayfada; Sabıka Kaydının silinmesi için gerekli evraklarla ilgili bilgilendirme yapılmıştır.

sabıka kaydı nasıl silinir
sabıka kaydı nasıl silinir

Sabıka Kaydı Silme Dilekçesi

Sabıka kaydının silinmesi için talep bildiren Dilekçedir. Bu Dilekçe örneğine göre bilgilerin doldurulması gerekmektedir. Bilgilerin eksiksiz ve doğru doldurulması gerekir. Doldurduktan sonra kontrol edip hata varsa düzeltilmelidir. Evrak çıktı alındıktan sonra İmza bölümü İmzalanacaktır.

Sabıka Kaydı Silme Dilekçesini İndirmek istersen aşağıdaki bağlantıya tıkla.

Kimlik Kartı Fotokopisi

Kimlik kartının Arkalı – Önlü fotokopisinin Sabıka Kaydı Silme Dilekçesi ekinde ibraz edilmesi gerekmektedir. Kimlik Kartı fotokopisinin ibraz edilmemesi durumunda Sabıka Kaydı silme işlemi yapılmaz.

Resmi Kurum için Sabıka Kaydı

E-Devlet üzerinden Resmi Kuruma ibraz edilmek üzere sorgulanmış Sabıka Kaydı gerekmektedir. Sabıka Sorgulama ekranında Verilecek Kurum -> RESMİ seçilmelidir. Kurum Adı -> ADLİ SİCİL İSTATİSTİK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ olmalıdır.

Yerine Getirme Fişi

Adli Sicil kaydındaki infazın tamamlandığını gösteren evraktır. İsteyen kişiler bu evrağı UYAP üzerinden kontrol edilebilir. UYAP’ta görünmüyorsa bulundukları bölgedeki en yakın Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan talep etmelidir. Yerine Getirme Fişi olmadığında çoğu zaman Sabıka Kaydının silinmediği bilinmektedir.

Evraklar Hazır edildikten sonra ne yapılmalıdır?

Evraklar eksiksiz şekilde hazır edildikten sonra PDF formatında taranacak. Tarama işleminden sonra kişi E-posta adresi üzerinden taradığı dosyaları ekleyip adlisicil@adalet.gov.tr E-posta adresine gönderebilir. Göndermeden önce dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. E-postanın Başlık ve Açıklama kısmına Adli Sicil Kaydının silinmesi için gerekli açıklamalar yazılmalıdır. Bu işlemden sonra ekler yüklenmelidir. Kişinin durumuna bağlı olarak açıklama yazılmalıdır.

Gerekli Evrakları PTT aracılığı ile gönderebilir miyim?

Elektronik Posta en çok tercih edilen iletişim yöntemleri arasında yer almaktadır. PTT aracılığı ile Sabıkanın silinmesi için gerekli evrakları gönderen kişiler bulunmaktadır. Her halükarda Sabıkanın Silinmesi zaman alabilmektedir. Sabıkanın silinip silinmediği E-devlet üzerinden Adli Sicil Kaydı sorgulaması yapılarak takip edilebilir. Evraklar gönderildikten sonra Sabıkanın Silinmesi için kesin bir süre yoktur.

2 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  • Sabıka Kaydımın silinmesi için tüm evrakları hazırlayıp gönderdim. 2 haftadır bekliyorum. Ne sabıkam silindi ne de tarafıma bilgi verildi. Sürüncemede kalmış olma ihtimali olabilir diye düşünüyorum. 1 Sabıka kaydım var diye işbaşı yapamıyorum. Cimer üzerinden göndereceğim artık.

arzuhalci

Çalışma Saatleri

Pazartesi: 09:00–17:00
Salı: 09:00–17:00
Çarşamba: 09:00–17:00
Perşembe: 09:00–17:00
Cuma: 09:00–17:00
Cumartesi: 09:00–17:00
Pazar: 09:00–17:00
Arzuhalciyi Ara
Whatsapp İletişim