Mirasın Hükmen Reddi Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Mirasın Hükmen Reddi için müracaat borca batık olan murisin borcundan sorumlu tutulmamak maksadı ile Asliye Hukuk Mahkemesi’ne yapılmaktadır. Dava Dilekçesinin kişiye özel biçimde yazılıp Asliye Hukuk Mahkemesi’ne ibraz edilmesi gerekir. Bu durumda; batık murisin borçlarından sorumlu tutulmak istemeyen kişi dilekçe yazabilir veya yazdırabilir.

Mirasın Hükmen Reddi için dilekçe yazdırmak isteyen kişi; mobil cihazlar üzerinden web sitemize bağlanarak “Arzuhalciyi ara” veya “Whatsapp iletişim” butonunu kullanmalıdır.

Mirasın Hükmen Reddi Dilekçesi Nasıl Yazılır?

 • Davacının adı, soyadı, t.c. kimlik numarası
 • Davacının adresi
 • Davalının adı, soyadı, t.c. kimlik numarası
 • Davalının adresi
 • Dava: Mirasın Hükmen Reddi
 • Açıklamalar: Bu bölüm kişiye özel yazılmaktadır.
 • Deliller: Bu bölüme borca batık olanın adına yapılmış icra takip dosya bilgileri yazılmaktadır.
 • Sonuç ve istem: Bu bölüme Mirasın hükmen reddine karar verilmesi için talep yazılmaktadır.
 • Günün tarihi:
 • Eki:
 • Davacının adı, soyadı, imzası
mirasın hükmen reddi
mirasın hükmen reddi

Mirasın Hükmen Reddi Davası Kime Açılır?

Borca batık olan murise karşı icra takibi başlatılmış, terekenin borçtan az olması durumunda Mirasın Hükmen Reddi Davası alacaklılara karşı açılır. Örneğin; 4 ayrı icra dosyasının var olduğu, murisin borçlarının mirasçılarından talep edildiği durumda Mirasın Hükmen Reddi Dava dilekçesinde Davalılar bölümüne İcra dosyalarındaki alacaklılar yazılır.

Mirasın Hükmen Reddi Dilekçesi Ne Kadar Sürede Yazılır?

Has Arzuhalci; 45 – 60 dakika sürede Mirasın hükmen reddi dilekçesini yazmaktadır. Dilekçesini yazacak teknik bilgiye sahip olmayan kişi ekonomik ücret karşılığında online dilekçe hizmeti alabilir. Web sitemize cep telefonu ile bağlananlar “Arzuhalciyi ara” veya “Whatsapp iletişim” butonunu kullanabilir. Has Arzuhalci; Türkçe dil bilgisi ve hukuki prosedüre uygun biçimde dilekçe yazar.

Benzer Bir Konu Reddi Miras

Reddi Miras için dilekçe ile müracaat; murisin vefatının ardından 3 aylık süre içerisinde Sulh Hukuk Mahkemesi’ne yapılmaktadır. Bu konuda web sitemizde arama yapabilirsiniz. Murisin borçlarından sorumlu tutulmamak, mirasını reddetmek için 3 aylık süre içerisinde Sulh Hukuk Mahkemesi’ne başvuru yapılabilir.

Web sitemizde paylaştığımız Boşanma dilekçesi nasıl yazılır sayfasını incelediniz mi?

2 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • Her tür dilekçeyi Türkçe dil bilgisi ve hukuki prosedüre uygun biçimde yazıyoruz. Ücret bilgisi almak için; cep telefonunuz ile web sitemize bağlanarak “Arzuhalciyi ara” veya “Whatsapp iletişim” butonunu kullanabilirsiniz. Öngörüşme esnasında ücret bilgisi tarafınıza iletilmekte, talebiniz hâlinde dilekçeniz yazılarak online gönderilmektedir.

Çalışma Saatleri

Pazartesi:09:00–22:00
Salı:09:00–22:00
Çarşamba:09:00–22:00
Perşembe:09:00–22:00
Cuma:09:00–22:00
Cumartesi:09:00–22:00
Pazar:09:00–22:00

Bize ulaşmak için

Cep telefonunuz ile web sitemize bağlanarak "Arzuhalciyi ara" veya "Whatsapp iletişim" butonunu kullanabilirsiniz.
Arzuhalciyi Ara
Whatsapp İletişim