Manevi Tazminat Davası Nasıl Açılır?

Manevi Tazminat davası nasıl açılır? Manevi tazminat davası haksız fiil söz konusu olduğu durumda Asliye Hukuk Mahkemesi’ne dava dilekçesi ibraz edilerek açılmaktadır. Genellikle bir ceza yargılaması sonucu Manevi tazminat davası açılır. Ceza yargılaması sonucu; Manevi tazminat davasının dayanağıdır.

Tehdit ve Hakaret nedeniyle manevi tazminat davası nasıl açılır?

Manevi tazminat davası nasıl açılır? sorusuna daha fazla yanıt paylaşılmıştır. Tehdit ve Hakaret suçları Haksız fiil kapsamında bulunmaktadır. Ceza yargılaması sonucunda Tehdit ve Hakaret nedeniyle manevi tazminat davası açılabilmektedir. Haksız fiil nedeniyle açılacak manevi tazminat davası için dava dilekçesine ihtiyaç duyulmaktadır. Dava dilekçesinin ekinde kesinleşmiş bir mahkeme kararı bulunmalıdır. Kesinleşmiş mahkeme kararları manevi tazminat davasının açılması için dayanak niteliğinde olup manevi tazminat davasından maddi çıkar elde etmeyi garanti etmemektedir.

Manevi tazminat dilekçesinde bulunması gerekli bilgiler nelerdir?

Manevi tazminat dilekçesinde olması gereken bilgiler Hukuk Muhakemeleri Kanunu Madde 119 kapsamında yer almakta olup detayı şöyledir;

MADDE 119
(1) Dava dilekçesinde aşağıdaki hususlar bulunur:
a) Mahkemenin adı.
b) Davacı ile davalının adı, soyadı ve adresleri.
c) Davacının Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası.
ç) Varsa tarafların kanuni temsilcilerinin ve davacı vekilinin adı, soyadı ve adresleri.
d) Davanın konusu ve malvarlığı haklarına ilişkin davalarda, dava konusunun değeri.
e) Davacının iddiasının dayanağı olan bütün vakıaların sıra numarası altında açık özetleri.
f) İddia edilen her bir vakıanın hangi delillerle ispat edileceği.
g) Dayanılan hukuki sebepler.
ğ) Açık bir şekilde talep sonucu.
h) Davacının, varsa kanuni temsilcisinin veya vekilinin imzası.

Manevi tazminat davası açacak kişi, dava dilekçesine şu bilgileri eklemelidir;

 • …. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne (başlıktır)
 • Davacının adı, soyadı, T.C. kimlik numarası
 • Davacının adresi
 • Davalının adı, soyadı, T.C. kimlik numarası
 • Davalının adresi
 • Dava değeri: Bu kısıma talep edilen manevi tazminat miktarı yazılır.
 • Konu: Manevi tazminatın sebebi ileri sürülerek dava değeri kadar tazminatın talep edilmektedir.
 • Açıklamalar: (Bu kısım Manevi tazminat davalarında en önemli alandır. Bu kısıma hukuki prosedüre uygun yazmanız gerekmektedir.)
 • Hukuki nedenler:
 • Hukuki deliller:
 • Sonuç ve istem:
 • Ekleri:
 • Davacının adı, soyadı, imzası

Manevi tazminat davası açarken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Manevi tazminat davalarında açıklama kısmı oldukça önemlidir. Manevi tazminat dava dilekçesindeki en önemli kısım açıklamalar bölümüdür. İspat edilemeyen iddialarda bulunmak yersizdir. Hukuk Muhakemeleri Kanunu Madde 190’a göre ispat yükü davacı tarafa aittir. Yine Hukuk Muhakemeleri Kanunu Madde 191’a göre davalı taraf iddialarla ilgili karşı ispatta bulunabilmektedir.

Manevi tazminat davası açmak istiyorum ne yapmalıyım?

Manevi tazminat davası açmak isteyen, bu konuda manevi tazminat dava dilekçesi yazdırabilir. Yapılması gereken işlem; Mobil cihazlar ve cep telefonları üzerinden web sitemize bağlanarak “Arzuhalciyi ara” veya “Whatsapp iletişim” butonları kullanılmalıdır. Has Arzuhalci; ekonomik ücret kapsamında online dilekçe hizmeti sunmaktadır.

Dilekçeyi kime yazdırabilirim?

Manevi tazminat davası nasıl açılır? sorusuna cevap olabilecek husus dilekçeyi yazdıracağınız yeri bilmenizdir. Has Arzuhalci, dava ve davaya cevap dilekçelerini ivedilikle yazmaktadır. Dilekçesini kendisi yazamayan, dilekçe yazmak için yardıma ihtiyaç duyan kişi; Has Arzuhalci’den dilekçe hizmeti alabilir.

Aleyhimde açılan manevi tazminat davasına nasıl cevap verebilirim?

Aleyhinde manevi tazminat davası açılmış olan kişiye dava dilekçesi ve tensip zaptı tebliğ edilmektedir. Tebliğ tarihinden itibaren 2 hafta (14 günlük) süre verilmekte ve bu süre içerisinde davaya cevap verebileceği belirtilmektedir. Tebliğ tarihinden itibaren 2 haftalık süreyi geçirmeden, hak kaybına uğramamak için davaya cevap verilmesi gerekir. Dava süresince cevap sunumu ve ikinci cevap sunumu yazılı olarak “cevap dilekçesi” ve “ikinci cevap dilekçesi” ile yapılmaktadır.

Daha önce tazminat davası ile ilgili bir durumla karşılaşmamış, dava dilekçesi yazmamış, davaya cevap dilekçesi yazmamış kişinin yardım alması olağandır. Bu durumda; Has arzuhalcinin “online dilekçe” hizmetinden faydalanmak mümkündür. Has Arzuhalci; Türkiyenin 81 ilindeki müşterilerin dilekçe ihtiyaçlarını giderebilmektedir.

Manevi tazminat dava dilekçesi ne kadar sürede yazılır?

Manevi tazminat dava dilekçesi 60 – 90 dakika sürede yazılabilmektedir. Bu süre; tazminat istemine dayanan olay ile ilgili vakıaların türüne göre değişmektedir. Dava ve davaya cevap dilekçelerini “o anki iş yoğunluğuna göre değişmekle birlikte” genellikle bir kaç saat içerisinde kişiye özel dilekçe yazıp online teslim ediyoruz. Bizden online dilekçe hizmeti alan kişi, kendisine özel olarak yazılan dilekçeyi çıktı alıp ilgili kuruma teslim eder.

“Manevi tazminat davası nasıl açılır” konusu ile ilgili daha fazla soru sormak için bize mesajlarınızı iletebilirsiniz.

Web sitemizde paylaştığımız Boşanma davası nasıl açılır sayfasını incelediniz mi?

4 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  • Has Arzuhalci’ye hoşgeldiniz. Manevi tazminat dava dilekçesi sürekli olarak yazdığımız dilekçeler arasındadır. Size özel manevi tazminat dava dilekçesi yazabilmemiz için; web sitemize cep telefonunuz ile bağlanarak “Arzuhalciyi ara” veya “Whatsapp İletişim” butonlarını kullanabilirsiniz.

  • Has Arzuhalci’ye hoşgeldiniz. Tazminat davası açabilmeniz için gerekli olan dilekçeyi size özel şekilde yazıyoruz. Tazminat dilekçesi yazdırmak için; web sitemize cep telefonunuz ile bağlanarak “Arzuhalciyi ara” veya “Whatsapp İletişim” butonlarını kullanabilirsiniz.

Çalışma Saatleri

Pazartesi: 09:00–17:00
Salı: 09:00–17:00
Çarşamba: 09:00–17:00
Perşembe: 09:00–17:00
Cuma: 09:00–17:00
Cumartesi: 09:00–17:00
Pazar: 09:00–17:00

Bize ulaşmak için

Mobil cihazlar üzerinden web sitemize bağlanarak "Arzuhalciyi ara" veya "Whatsapp iletişim" butonlarını kullanabilirsiniz.
Arzuhalciyi Ara
Whatsapp İletişim