Kusur Nedeniyle Boşanma

Kusur nedeniyle Boşanma Davası eşlerden birinin Akıl Hastalığı, Şiddetli Geçimsizlik, Sorumlulukları yerine getirmeme, Evlilik Birliğinin Temelinden sarsılması nedeniyle açılabilen davadır.

Çekişmeli Boşanma, Kusurlu boşanma olarak adlandırılabilmektedir. Bir tarafın öne sürebileceği ve kanıtlaması gereken boşanma gerekçeleri arasında ‘terk etme’, ‘zulüm’ veya ‘zina’ sayılabilir. Diğer gerekçelerden en önemlisi ise Çekişmeli Boşanma davalarında uyumsuzluk, anlaşamamazlık gibi basit bir iddiayla ya da fiili ayrılık sebebiyle Çekişmeli Boşanma Davası açılabilmektedir.

Anlaşmazlık Nedeniyle (Çekişmeli Boşanma) Kusur nedeniyle boşanma sayılabilir.

Evliliğin sona ermesi veya ayrılma şekli konusunda fikir birliği olmadığında gerçekleşen bir boşanma türüdür. Unutulmamalıdır ki çekişmeli boşanma davasının açılabilmesi için taraflardan birinin boşanmak istemesi yeterlidir. Böylece boşanmaya karşı çıkmanın imkanı yoktur, daha ziyade eşlerden birinin anlaşmadığı noktalara cevap verme imkanı vardır. Ve hakim eşlerin boşanıp ayrılmayacağına karar vermemekte, söz konusu boşanmanın şartlarını düzenlemekle görevli olacaktır.

Yukarıda izah edilen nedenlerle çekişmeli boşanma, her zaman anlaşma ile elde edilen bir boşanma türü olan karşılıklı anlaşmalı boşanmanın tam tersi olmaktadır. Tarafların boşanmayı yönetecek koşullar üzerinde anlaşmaya varma iradesi mümkündür. Bazen, anlaşmalı boşanma prosedürü, herhangi bir hususta anlaşma sağlanamaması nedeniyle çekişmeli bir boşanma prosedürü haline gelmektedir. Aynı şekilde bunun tersi de olabilir, yani çekişmeli boşanma, taraflar her konuda anlaşabildikleri için karşılıklı anlaşma ile boşanmaya dönüşebilmektedir.

Kusur Nedeniyle Boşanma Dava Dilekçelerinizi Türk Dil Bilgisi ve Hukukî prosedüre uygun yazdırınız.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

arzuhalci

Çalışma Saatleri

Pazartesi: 09:00–17:00
Salı: 09:00–17:00
Çarşamba: 09:00–17:00
Perşembe: 09:00–17:00
Cuma: 09:00–17:00
Cumartesi: 09:00–17:00
Pazar: 09:00–17:00
Arzuhalciyi Ara
Whatsapp İletişim