Kişi Kendi Hikayesini Yazmalıdır. Dilekçe Nasıl Yazılır?

Dilekçe Nasıl Yazılır? Dilekçe Yazım Tekniği ve benzer konularla ilgili bilgiler alabileceksiniz.

Dilekçe Nasıl Yazılır? 

Dilekçe yazım tekniğinin Temeli Türkçe Dil Bilgisinden gelmektedir. Vatandaşlar internetten elde ettiği kaynaklardan bir kısmını alarak kopyalayıp yapıştırma yöntemini tercih etmektedir. Dilekçeyi kendine uyarlamadan ilgili makama teslim ederek kendi ile ilgili olan hususları ve taleplerini iletmeden başka bir olayın izahını yapmak hatadır. Özellikle detaylı olayları anlatırken… Dilekçe yazarken yapılan en büyük hatalardan biri, dilekçe sahibinin kendi ile ilgili olayı geri-planda bırakmasıdır. Dilekçe, Dilekçeyi veren şahıs ile ilgili olayların yoğunlukla anlatıldığı şekilde olmalıdır. Sonuç olarak, kişinin kendi dilekçesinde başka bir olayın teferruatını muadil göstermesi farklı konudur. Muadil gösterilen olayın teferruatını yazmak ise anlamsızdır.

Dilekçe Yazım Tekniği 

Dilekçe Yazımı ve Tekniğinde uzmanlık kazanmış kişiler uzun süre yazım işi yapmış ve yeterlilik kazanmış kişilerdir. Dilekçe örnekleri kişilerin işlerini kolaylaştırmaktadır. Dilekçe örneklerinin bazı kısımlarında gerekli düzenlemelerin yapılması zaruridir. Kalıplaşmış sözcük ve cümlelere fazla yer verilmemesi gerektiği kanaatindeyim. Dilekçede kullanılan kalıplaşmış sözcük ve cümlelerin %50’den fazla olmaması gerekir.

Süper Seviye Dilekçe değil Orta Seviye Dilekçe

Bir dilekçe yazıldıysa o dilekçede beyan, olay, talep kavramlarının varlığı söz konusudur. Dilekçe talep içerir. Talebin ortaya çıkış dayanağı olaydır. Dilekçenin temelini beyan oluşturur. Dilekçe yazılı bildirimdir. Dilekçe, Farklı kişiler tarafından seslendirilebilir. İşbu eylemin adı okumadır. 

Dilekçenizde beyan ve olay kavramlarının dayanağı olan Delil var mı?

Maddi ve Manevi açıdan zor anlar yaşadığınızı beyan etmiştiniz. Patronunuz çalışmanızı beğenmediği ve maaşınıza zam yapmadığı için işten ayrılmak zorunda kaldığınızı söylemiştiniz. Bu sebeple kendi işinizin sahibi olmak için talepte bulundunuz. Beyanınız ve Yaşadığınız olay ile ilgili delil/delillerinizi sunabilir misiniz?

Diğer Dilekçe Tekniği, var olan Dilekçe üzerinde yapılan çalışmalar

Dilekçe tekniğinin diğer bir uygulanış şeklidir. Var olan bir dilekçeyi iyileştirmek istiyorsanız Dilekçe üzerinde çalışmalar yapmanız gerekir. Bu çalışma bazen birkaç saat sürebilmektedir. Hatırlatmakta fayda var. Delil önemlidir. Delilsiz Dilekçe Temelsiz Yapıya benzetilebilir. 

Delilleri ibraz etmek Dilekçe Sahibinin asli görevidir.

Bazı dilekçelerde delillerin toplatılması için talepte bulunulur. Haliyle Dilekçe sahibi delilleri toparlayıp zamandan kâr edebilir. Bazende kendisinin delili olmadığını beyan ederek delillerin toplatılması için talepte bulunur. Bu durumda kayda değer delil toplanamadığı sık sık karşılaştığımız durumdur. O yüzden, Dilekçe sahibinin Dilekçeye ek olarak delil ibrazı önem arz etmektedir.

2 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

arzuhalci

Çalışma Saatleri

Pazartesi: 09:00–17:00
Salı: 09:00–17:00
Çarşamba: 09:00–17:00
Perşembe: 09:00–17:00
Cuma: 09:00–17:00
Cumartesi: 09:00–17:00
Pazar: 09:00–17:00
Arzuhalciyi Ara
Whatsapp İletişim