Karşı Dava Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Karşı Dava Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Aleyhinde dava açılmış olan davalı, davaya karşı verdiği cevap dilekçesi ile karşı dava açabilmektedir. Dilekçe yazmak için vakit kaybetmek istemiyorsanız, karşı dava konusunda dilekçe yazacak yeterli bilgiye sahip değilseniz ekonomik ücret karşılığında online dilekçe hizmetimizden alabilirsiniz. Dilekçesini kendisi yazmak isteyenler için; karşı dava açabilmenin şartları Hukuk Muhakemeleri Kanunu madde 132’de şöyle açıklanmıştır.

Hukuk Muhakemeleri Kanunu MADDE 132
(1) Karşı dava açılabilmesi için;
a) Asıl davanın açılmış ve hâlen görülmekte olması,
b) Karşı davada ileri sürülecek olan talep ile asıl davada ileri sürülen talep arasında takas veya mahsup ilişkisinin bulunması yahut bu davalar arasında bağlantının mevcut olması, şarttır.
(2) Belirtilen bu şartlar gerçekleşmeden karşı dava açılacak olursa, mahkeme, talep üzerine yahut resen, karşı davanın asıl davadan ayrılmasına; gerekiyorsa dosyanın görevli mahkemeye gönderilmesine karar verir.
(3) Karşı davaya karşı, dava açılamaz

dava dilekçesi nasıl yazılır
dava dilekçesi nasıl yazılır

Karşı Dava Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Karşı Dava Dilekçesi Nasıl Yazılır? sorusuna yanıt olarak Karşı Dava dilekçesinde bulunması gerekli temel bilgiler aşağıda liste hâlinde paylaşılmıştır.

 • … Mahkemesine (Başlıktır)
 • Dosya Numarası:
 • Davalı ve Karşı Davacının Adı, Soyadı, T.C. Kimlik Numarası
 • Davalı ve Karşı Davacının Adresi
 • Davacı ve Karşı Davalının Adı, Soyadı, T.C. Kimlik Numarası
 • Davacı ve Karşı Davalının Adresi
 • Konu: Davaya karşı cevaplarım ile karşı davamın sunulmasıdır.
 • Açıklamalar: Bu bölüm kişiye özel biçimde yazılmaktadır. Gerek dava dilekçesine cevap gerekse karşı dava ile ilgili hususlar yazılmalıdır.
 • Deliller:
 • Şahitler (Varsa):
 • Sonuç ve İstek:
 • Eki:
 • Günün Tarihi:
 • Davalı ve Karşı Davacının Adı, Soyadı, İmzası

Karşı Dava Dilekçesinde Beyanlar Yazılmalıdır

Davayı açan kişinin kusurlu olduğuna dair beyanlar açıkça yazılmalıdır. Dava dilekçesinde iddia edilen beyanların doğru olmadığı yönünde açıklamalara yer verilebilir. Akabinde davayı açan kişinin kusurlu olduğuna dair (varsa) deliller ibraz edilmelidir.

Karşı Dava Dilekçesinde Talepler Yazılmalıdır

Dava dilekçesinde olduğu gibi karşı dava dilekçesinde talepler yazılmalıdır. Örneğin; Boşanma davasına karşı dava açmak isteyen kişi; Velayet, Nafaka, Manevi Tazminat ve benzer taleplerini de karşı dava dilekçesinde belirtebilir.

Karşı Dava Dilekçe Yazım Süresi Nedir?

Karşı Dava Dilekçe Yazım süresi 60 – 120 dakika zaman alabilmektedir. Dilekçe yazımı konusunda Teknik bilgiye sahip olmayan kişi Ekonomik ücret karşılığında Online dilekçe hizmetimizden alabilir. Karşı Dava Dilekçe yazım işlemine başlamadan önce Dava dilekçesinin okunması ve iddiaların doğru olmadığının karşı dava dilekçesinde belirtilmesi gerekmektedir.

Karşı Dava Dilekçe Ücreti Nedir?

Yazılan dilekçe türüne göre fiyatı değişmektedir. Güncel ücret bilgisi almak için web sitemize bağlanarak “Arzuhalciyi ara” veya “Whatsapp iletişim” butonunu kullanabilirsiniz. Öngörüşme esnasında ücret bilgisi iletilmekte talep hâlinde dilekçeniz yazılarak online gönderilmektedir.

Karşı Dava Dilekçesini Kim Yazar?

Has Arzuhalci olarak Türkçe dil bilgisi ve hukuki prosedüre uygun biçimde Karşı Dava Dilekçesi yazıyoruz. Dava dilekçesi yazdırmak isteyenler için online dilekçe hizmetimiz devam etmektedir. Karşı Dava Dilekçesi Nasıl Yazılır? sorusuna daha fazla yanıt almak, ekonomik ücret kapsamında online dilekçe yazdırmak için; web sitemize bağlanarak “Arzuhalciyi ara” veya “Whatsapp iletişim” butonunu kullanabilirsiniz.

Web sitemizde paylaştığımız Tazminat Davasına Cevap Dilekçesi Nasıl Yazılır sayfasını incelediniz mi?

2 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • Online dilekçe hizmetimiz bulunmaktadır. Davaya cevap dilekçenizi (size özel) Türkçe dil bilgisi ve hukuki prosedüre uygun biçimde yazabiliriz. Bize ulaşmak için; cep telefonunuz ile web sitemize bağlanarak “Arzuhalciyi Ara” veya “Whatsapp İletişim” butonunu kullanabilirsiniz.

Çalışma Saatleri

Pazartesi:09:00–22:00
Salı:09:00–22:00
Çarşamba:09:00–22:00
Perşembe:09:00–22:00
Cuma:09:00–22:00
Cumartesi:09:00–22:00
Pazar:09:00–22:00

Bize ulaşmak için

Cep telefonunuz ile web sitemize bağlanarak "Arzuhalciyi ara" veya "Whatsapp iletişim" butonunu kullanabilirsiniz.
Arzuhalciyi Ara
Whatsapp İletişim