İtiraz Dilekçesi Nasıl Yazılır?

☆ İtiraz Dilekçesi Nasıl Yazılır?

İtiraz Dilekçesinin Ezbere yazılmaması gerektiğini çok kez açıkladım. Ezbere yazılan İtiraz dilekçesi hak kaybına sebep olabilir. İtiraz Dilekçesi yazmak için uygulanması gereken pratik tavsiyeler aşağıda açıklanmıştır. Bahse konu tavsiyeler uygulandığında uygun biçimde İtiraz dilekçesi yazabilmek mümkündür. Daha önce İtiraz dilekçesi yazmamış olan, yardıma ihtiyacı olan kişiler; web sitemize cep telefonu ile bağlanarak “Arzuhalciyi ara” veya “Whatsapp iletişim” butonu aracılığı ile ekonomik ücret karşılığında dilekçe hizmeti alabilir.

☆ Hangi Mahkemeye İtiraz Edilecek ise Dilekçe Başlığına Yazılmalıdır

Dilekçe yazarken uygulanması gereken en kolay yöntemlerden birisidir. Hangi Mahkemeye itiraz dilekçesi sunulacak ise bu Dilekçe’nin başlıkta ortalanmış şekilde belirtilmesi gerekir.

☆ Mahkemenin Dosya Numarası Yazılmalıdır

İtiraz Dilekçesi yazarken dosya numarası mutlaka belirtilmelidir. İtiraz Dilekçesi yazarken, dosya numarası başlıktan sonra yazılmalıdır.

☆ İtiraz Edenin Adı, Soyadı, T.C Kimlik Numarası, Adresi Yazılmalıdır

İtiraz edecek olan kişinin açık bir şekilde kimlik bilgileri ve adresi yazılmalıdır. Tüm Dilekçelerde, Dilekçe sahibine ait bilgiler yazılmalıdır.

☆ İtiraz Konusu Yazılmalıdır

İtiraz konusu, İtiraz dilekçesine yazılması gereken temel bilgilerdendir. Unutulmamalıdır.

☆ İtiraz Nedenleri Yazılmalıdır

İtiraz nedenleri, İtiraz dilekçesinin en önemli bölümüdür. Bu bölüm detaylı bir şekilde yazılmalıdır. Bazı durumlarda İtiraz edenin Lehine olan delillerin olduğu görülür. Bu deliller açık bir şekilde yazılmalı ve Mahkemeye sunulmalıdır. İtiraz nedenlerinin yetersiz olması dilekçeyi işe yaramaz hâle getirebilir. O yüzden Dilekçe sahibinin açıklamaları net ve anlaşılabilir şekilde yazmasını tavsiye ediyoruz. Yazılanlar Türkçe Dil Bilgisi ve Hukuki prosedüre uygun olmalıdır.

İtiraz nedenleri açık bir şekilde yazıldıktan sonra Bahse konu cezanın indirilmesi veya İptal edilmesi için gerekli talep belirtilmelidir. Cezada indirim yapılması için itiraz eden lehine delil varsa belirtilmelidir.

Bu açıklamaları belirttikten sonra daha önce İtiraz dilekçesi yazmamış kişilerin bu konuda yardım almalarını öneriyoruz. İtiraz Dilekçesi Teknik Bilgi ve Tecrübe ile iyi derece yazılabilmektedir. Bu sebeple Dilekçe Örneklerinin yetersiz kaldığı durumlar olabilmektedir.

Daha fazla bilgi almak için İtiraz dilekçesi nasıl yazılır sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

2 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  • Haksız yere yazılan trafik cezasına sulh mahkemesine itiraz ettim mahkeme sadece ceza makbuzunu dikkate alarak davayı aleyhime sonuçlandırdı bu durumda alınan mahkeme kararına itirazımı hangi merciiye yapabilirim

    • Has Arzuhalci’ye hoşgeldiniz.
      Konu ile ilgili bilgi almak için; “Arzuhalciyi ara” veya “Whatsapp İletişim” butonlarını kullanabilirsiniz.

Çalışma Saatleri

Pazartesi:09:00–22:00
Salı:09:00–22:00
Çarşamba:09:00–22:00
Perşembe:09:00–22:00
Cuma:09:00–22:00
Cumartesi:09:00–22:00
Pazar:09:00–22:00

Bize ulaşmak için

Mobil cihazlar üzerinden web sitemize bağlanarak "Arzuhalciyi ara" veya "Whatsapp iletişim" butonlarını kullanabilirsiniz.
Arzuhalciyi Ara
Whatsapp İletişim