İşbaşı yapmak için istenen evraklar

İşe girişte ya da iş değişikliğinde işverenler tarafından istenen evraklar bu sayfada yer almaktadır. İşe girişte istenen evrakların sorgulaması turkiye.gov.tr adresinden yapılabilmektedir. Önce Açıklamaları okumanızı öneririm.

☑Adli Sicil Kaydı (Sabıka Kaydı)

Sabıka Kaydı olarak bilinmektedir. İşveren, işçinin güvenilir olup olmadığını anlamak istemektedir. İş arayanın Adli Sicil Kaydı temiz değilse, suç kaydı var ise bu sebepten ötürü iş başvurusu reddedilmektedir. Adli Sicil kaydı temiz olmayan, bu sebepten dolayı işe alınmayan işçilerin sayısında artış bulunmaktadır. İşverenler, suç işlemiş olan ve suç işleme potansiyeli bulunan işçiler ile çalışmak istemezler. İşçi alımı konusunda titiz davranan işverenler Adli Sicil Kaydının temiz olması şartı aramaktadır. Adli Sicil kaydı temiz olmadığı için iş başvurusu reddedilen işçiler Adli Sicil Kaydı Nasıl Silinir? Başlıklı sayfayı ziyaret ederek Adli Sicil Kaydının temizlenmesi için gerekli işlemleri yapabilecek.

☑İkametgâh (Yerleşim Yeri Adresi)

İşçinin resmi olarak içerisinde yaşadığı konut adresini gösteren evraktır. İş arayanlar ikâmet adres kaydının olmaması nedeniyle işe alınmamaktadır. Bu durumda yer alanlar bulundukları yerdeki Nüfus Müdürlüğüne adres kaydı yaptırmak için Randevu alabileceklerdir. Adres kaydının bulunması, adres değişikliği durumunda adres bildirimi yapmak yasal zorunluluktur.

☑Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Nüfus Bilgilerini Gösteren Belge)

Kişi veya Aile Nüfus Kayıt Örneği adını verdiğimiz bu belge kişinin kimlik bilgilerinin yer aldığı evraktır. Doğum yeri, Doğum tarihi, Birey Sıra numara, Aile Sıra Numara, T.C Kimlik numarası ve Vukuatlı Nüfus olayları bulunmaktadır. İş başvurularının büyük bir kısmında Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği istenmektedir. İşverenlerden bir kısmı Aile Nüfus kayıt örneği isterken bir kısmı da Kişi Nüfus kayıt örneği istemektedir. Aile Nüfus Kayıt örneğinde kişinin anne ve baba, evli ise eşi ve çocuklarının Doğum yeri, Doğum tarihi, Birey Sıra numarası, Aile Sıra numarası, T.C Kimlik numarası bilgileri bulunur.

☑Askerlik Durum Belgesi (Erkekler için)

İşbaşı yapacak olan kişi erkek ise Askerlik ile ilişiği olup olmadığını gösteren belge istenmektedir. Sorgulaması Turkiye.gov.tr adresinden yapılan Askerlik Durum Belgesi her işveren tarafından istenmektedir. Yapılan son sorgulamalarda Askerlik Durum Belgesinin sadeleştirildiği görülmektedir. Son verilere göre; Askerlik Durum Belgesinde Askerlik Hizmetinin yerine getirilip getirilmediği bilgisi yer almaktadır.

☑SGK Hizmet Dökümü

Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtlarından kişiye ait Prim gün sayısı, daha önce çalıştığı firma isimlerinin (İşyeri Ünvan Listesi) bulunan karekodlu belgedir. İşverenler tarafından sıklıkla istenen belgeler arasında SGK Hizmet Dökümü yer almaktadır. SGK Hizmet Dökümü sorgulaması her kişinin E-devlet şifresi ile yapılabilmektedir.

☑İşkur Kayıt Belgesi

İşkur kayıt belgesi kişinin İşkur kayıt bilgilerinin yer aldığı belgedir. İşkur kaydı yok ise kolaylıkla turkiye.gov.tr adresi üzerinden iş arayan kaydı aktif hâle getirilerek, güncel olmayan bilgiler var ise güncellenerek alınabilmektedir. İşe başlayacak olan işçilerden istenen İşkur Kayıt Belgesini temin etmek eski temin yöntemine göre kolay olacaktır. Bazı zamanlarda sistemde aksaklık, yoğunluk oluşması sebebiyle belgelerin temininde gecikme yaşanabilmektedir. Bu durumu göz önünde bulundurmanızı, yaptığınız sorgulamalarda karşılaştığınız hatalar sebebiyle bir süre bekleyerek tekrar sorgulama yapmanızı tavsiye ederim.

2 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  • e-devlet üzerinden sorgulama yaptığımda ikamet kaydım gözükmüyor. bu problemi nasıl çözebilirim? bu yüzden işe başlayamıyorum.

    • Has Arzuhalci’ye Hoşgeldiniz,
      İkâmet adres kaydınız olmadığı için gözükmüyor olabilir. Nüfus Müdürlüğü’nden Randevu alıp ikâmet adres kaydınızı yapmanız gerekmektedir.

arzuhalci

Çalışma Saatleri

Pazartesi: 09:00–17:00
Salı: 09:00–17:00
Çarşamba: 09:00–17:00
Perşembe: 09:00–17:00
Cuma: 09:00–17:00
Cumartesi: 09:00–17:00
Pazar: 09:00–17:00
Arzuhalciyi Ara
Whatsapp İletişim