İhtiyaç Nedeniyle Tahliye Dilekçesi Nasıl Yazılır?

İhtiyaç Nedeniyle Tahliye Dilekçesi Nasıl Yazılır?

İhtiyaç nedeniyle Tahliye Dilekçesi Nasıl Yazılır? Sulh Hukuk Mahkemesi’ne Tahliye dilekçesi ibraz edilmek suretiyle Taşınmaz sahibi, kiraya verdiği taşınmazda kendisi veya aile yakınlarından herhangi biri oturmak istediği zaman İhtiyaç nedeniyle tahliye davası açabilir. İhtiyaç nedeniyle tahliye dava dilekçesi; Türkçe dil bilgisi ve hukuki prosedüre uygun olmalıdır.

ihtiyaç nedeniyle tahliye dilekçesi nasıl yazılır
ihtiyaç nedeniyle tahliye dilekçesi nasıl yazılır

Dilekçenizi yazımı konusunda yardım istiyorsanız; ekonomik ücret karşılığında online dilekçe hizmetinden alabilirsiniz. Has Arzuhalci olarak; Türkçe dil bilgisi ve hukuki prosedüre uygun biçimde İhtiyaç nedeniyle tahliye dilekçesi yazıyoruz. Vakit kaybetmeden ücret bilgisi almak için; web sitemize cep telefonunuz ile bağlanarak “Arzuhalciyi ara” veya “Whatsapp iletişim” butonunu kullanabilirsiniz.

Dilekçesini kendi yazmak isteyenler için aşağıda paylaşılan bilgiler faydalı olacaktır. İhtiyaç Nedeniyle Tahliye dilekçesinin içeriği kişiye özeldir.

İhtiyaç Nedeniyle Tahliye Dilekçesinde Bulunması Gerekli Bilgiler Nelerdir?

 • … Sulh Hukuk Mahkemesi’ne (Başlıktır)
 • Davacının Ad, Soyadı, T.C. Kimlik Numarası
 • Davacının Adresi
 • Davalının Adı, Soyadı, T.C. Kimlik Numarası
 • Davalının Adresi
 • Dava Konusu: İhtiyaç Nedeniyle Tahliye Talebidir.
 • Dava Değeri: 1 Yıllık Kira Bedeli Yazılır
 • Açıklamalar: Bu bölüme İhtiyaç nedeniyle tahliyenin gerekçesi yazılmaktadır. Bahse konu taşınmaza kendisinin veya yakınının ihtiyacı olduğu ile beyanların ayrıntıları yazılmalıdır.
 • Hukuki Nedenler: Kira K.’nun Borçlar K.’nun, HUMK’nun ilgili maddeleri ve ilgili kanuni mevzuat.
 • Deliller: Kira sözleşmesi, Noter ihtarnamesi, (Diğer Deliller) Şahit v.s. delail.
 • Sonuç ve İstem: Bu kısıma İhtiyaç Nedeniyle Tahliyenin talep ve sonucu yazılır.
 • Günün Tarihi
 • Ekleri: Kimlik fotokopisi, Kira sözleşmesi, Noter ihtarnamesi
 • Davacının, Adı, Soyadı, İmzası

Yukarıda paylaşılan bilgiler kapsamında İhtiyaç Nedeniyle Tahliye dilekçesi yazılabilir. En önemli kısım dilekçenin içeriğidir. Yasal prosedür gereği; İhtiyaç nedeniyle tahliye davasını açmadan önce, kiracıya karşı İhtiyaç Talebini İçeren bir Noter ihtarının yapılmış olması gerekmektedir.

İhtiyaç nedeniyle tahliye dilekçesinde; davacı taraf kendisinin veya ailesinden birinin, kanunen bakmakla yükümlü olduğu kişinin taşınmazda oturmaya İhtiyacı olduğunu ispatlamak ile yükümlüdür. Türk Borçlar Kanununun 350 (1), 351 maddeleri gereğince ihtiyacı yazılı olarak kiracıya bildirmek şartı ile tahliye davası açılabilmektedir.

İhtiyaç Nedeniyle Tahliye kapsamında Türk Borçlar Kanununun 350 (1), 351 maddeleri şöyle açıklanmıştır;

MADDE 350- Kiraya veren, kira sözleşmesini;
(1) Kiralananı kendisi, eşi, altsoyu, üstsoyu veya kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu diğer kişiler için konut ya da işyeri gereksinimi sebebiyle kullanma zorunluluğu varsa,

MADDE 351- Kiralananı sonradan edinen kişi, onu kendisi, eşi, altsoyu, üstsoyu veya kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu diğer kişiler için konut veya işyeri gereksinimi sebebiyle kullanma zorunluluğu varsa, edinme tarihinden başlayarak bir ay içinde durumu kiracıya yazılı olarak bildirmek koşuluyla, kira sözleşmesini altı ay sonra açacağı bir davayla sona erdirebilir. Kiralananı sonradan edinen kişi, dilerse gereksinim sebebiyle sözleşmeyi sona erdirme hakkını, sözleşme süresinin bitiminden başlayarak bir ay içinde açacağı dava yoluyla da kullanabilir.

Dilekçe yazmak için vakit kaybetmek istemiyorsanız Ekonomik ücret karşılığında Online dilekçe hizmeti alabilirsiniz. Dilekçe yazdırmak için; Cep telefonunuz ile web sitemize bağlanarak “Arzuhalciyi ara” veya “Whatsapp iletişim” butonlarını kullanabilirsiniz.

Web sitemizde paylaştığımız Boşanma Dilekçesi Nasıl Yazılır sayfasını incelediniz mi?

2 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • Tahliye dava dilekçesini Türkçe dil bilgisi ve hukuki prosedüre uygun biçimde yazabiliriz. Dilekçe yazdırmak için; cep telefonunuz ile web sitemize bağlanarak “Arzuhalciyi ara” veya “Whatsapp iletişim” butonunu kullanabilirsiniz.

Çalışma Saatleri

Pazartesi:09:00–22:00
Salı:09:00–22:00
Çarşamba:09:00–22:00
Perşembe:09:00–22:00
Cuma:09:00–22:00
Cumartesi:09:00–22:00
Pazar:09:00–22:00

Bize ulaşmak için

Cep telefonunuz ile web sitemize bağlanarak "Arzuhalciyi ara" veya "Whatsapp iletişim" butonunu kullanabilirsiniz.
Arzuhalciyi Ara
Whatsapp İletişim