İddet Müddeti Nedir? Nasıl Kaldırılır

İddet Müddeti Nedir? Nasıl Kaldırılır? sorularına cevap olacak açıklamalar paylaşılmıştır. Dikkatlice okuyarak İddet Müddetinin kaldırılması için gerekli işlemleri yapabileceksiniz.

iddet müddeti
iddet müddeti

İddet Müddeti Nedir?

İddet Müddeti, Bekleme süresidir. Türk Medeni Kanununda boşanan kadının tekrar evlenmesi için üç yüz gün süre beklemesi gerekmektedir. İddet müddeti üç yüz günlük süreyi tanımlamak için kullanılır.

İddet Müddeti Nasıl Kaldırılır?

İddet Müddetinin kaldırılması için bulunulan yerdeki en yakın Nöbetçi Aile Mahkemesi’ne müracaat etmek gereklidir. Bahse konu Müracaat; İddet Müddetinin kaldırılması için yapılır. Sonuç olarak; İddet Müddetinin kaldırılması için Dava dilekçesi hazırlanması gerekmektedir.

İddet Müddetinin Kaldırılması için Dilekçe Nasıl Yazılır?

Dava Dilekçesi hazırlanacaktır. İddet Müddetinin Kaldırılması için hazırlanacak dilekçede bulunması gereken temel bilgiler vardır. Bu bilgiler;

…. Aile Mahkemesi Hakimliği’ne (Başlık olacaktır)
Davacının Adı, Soyadı
Davacının T.C. Kimlik Numarası
Davacının Adresi
Davalı: Hasımsız
Dava: İddet Müddetinin Kaldırılması
Açıklamalar: (Bu kısıma Hangi Mahkeme tarafından boşanmanın gerçekleştiği, Esas numarası, Karar numarası, Karar tarihi bilgileri eklenecektir) Davacı, Yeniden evlilik yapmak istediğini belirtecektir. Hukuki terimlerde bulunacaktır.
Deliller:
Hukuki Nedenler:
Sonuç ve İstem:
Tarih:
Davacının, Adı, Soyadı, İmzası

İddet Müddeti Ne Zaman Kaldırılır?

Hastane raporunun alınması ve akabinde sizin yapacağınız işlemler İddet Müddetinin kaldırılma süresine etki eder. İddet Müddetinin kaldırılması için Dava Dilekçesi, Kimlik fotokopisi, Gerekçeli Boşanma Kararı ve istenen diğer evraklar tamamlanmalıdır.

Dava dilekçesini kendiniz yazamıyorsanız Arzuhalci’den yardım alabilirsiniz.

2 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  • Paylaşmış olduğunuz bilgiler için teşekkür ediyorum. İddet Müddetinin kaldırılması için sizden Dilekçe yazmanızı istiyorum. Ücreti Bilgilendirmenizi bekliyorum.

arzuhalci

Çalışma Saatleri

Pazartesi: 09:00–17:00
Salı: 09:00–17:00
Çarşamba: 09:00–17:00
Perşembe: 09:00–17:00
Cuma: 09:00–17:00
Cumartesi: 09:00–17:00
Pazar: 09:00–17:00
Arzuhalciyi Ara
Whatsapp İletişim