Haczin kaldırılması dilekçesi nasıl yazılır?

Haczin kaldırılması dilekçesi nasıl yazılır? Taşınır ve taşınmaz varlıkların üzerine konulan haczin kaldırılması için İcra Müdürlüğü’ne dilekçe ibraz edilmektedir. Sonuç olarak; haczin kaldırılması için talepte bulunmak gerekir. Bu sayfada yazılı bilgiler; taşınır veya taşınmaz varlıklar üzerine konulan haczin kaldırılması için İcra Müdürlüğü’ne sunulan haczin kaldırılması dilekçesi nasıl yazılır? sorusuna cevap olacaktır.

Açık kaynak araştırması sonucu ulaştığınız haczin kaldırılması dilekçesi nasıl yazılır? sorusuna en iyi yanıt aşağıda yer almaktadır.

Haczin kaldırılması için icra borcunun tamamen ödenmesi gerekir

Bu başlıkta açıkladığımız üzere, haczin kaldırılması için icra borcunun tamamının ödenmiş olması gerekmektedir. İcra İflas Kanununun 106 ve 110. maddeleri gereğince haczin kaldırılması için İcra Müdürlüğüne dilekçe verilmektedir. Bu konu ile ilgili detaylı bilgiyi UYAP Vatandaş Portal / İcra dosyası / Dosya hesabı bölümünden öğrenebilirsiniz. Borcun tamamı ödenmiş ve haciz hâlen kalkmamış ise haczin kaldırılması için icra müdürlüğü’ne dilekçe vermenizi öneriyoruz.

Haczin kaldırılması dilekçesinde bulunması gereken bilgiler nelerdir?

  • …. İcra Müdürlüğüne
  • Dosya no:
  • Talepte bulunan: Talepte bulunanın adı, soyadı, t.c.k numarası
  • Talepte bulunanın adresi: (açık adres yazılacaktır)
  • Konu: Haczin kaldırılması talebidir.
  • Açıklama: (İcra borcunun ödenmesi ve haczin kaldırılmaması durumunda; bu bölüme haciz konulan menkul/gayrimenkul varlıklar yazılarak İcra İflas Kanununun 106 ve 110. maddeleri gereğince haczin kaldırılması talep edilmektedir. Bu bölümün kişiye özel olacağını hatırlatmış olalım.)
  • Eki: 1 adet kimlik fotokopisi
  • Tarih
  • Talepte bulunanın adı, soyadı, imzası

Haczin kaldırılması dilekçesi nasıl yazılır? İcra konusu ile ilgili daha fazla bilgi almak için İcra hukuk mahkemesine itiraz nasıl yapılır sayfasını inceleyebilirsiniz.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Çalışma Saatleri

Pazartesi: 09:00–17:00
Salı: 09:00–17:00
Çarşamba: 09:00–17:00
Perşembe: 09:00–17:00
Cuma: 09:00–17:00
Cumartesi: 09:00–17:00
Pazar: 09:00–17:00

Bize ulaşmak için

Mobil cihazlar üzerinden web sitemize bağlanarak "Arzuhalciyi ara" veya "Whatsapp iletişim" butonlarını kullanabilirsiniz.
Arzuhalciyi Ara
Whatsapp İletişim