Dolar Neden Yükseliyor?

Elinizdeki Telefon İphone mu Samsung mu? Dolar Neden Yükseliyor? soruları fazla kez sorulmuştur. Açık Kaynak Araştırması yaptığımızda Dolar kurunun yükselmesine sebep olan etkenlerle karşılaşıyoruz. Dolar kurunun yükselmesine neden olan etkenleri açıkladıktan sonra Dolar kurunun yükselmesi bize ne fayda sağlar? sorusunu kendimize sormamız gerekiyor.

Dolar Neden Yükseliyor? kelimesi ile yapılan Açık Kaynak Araştırmaları neticesinde; 2012 yılında 2 TL’nin altında olan doların, 2021 yılının sonuna doğru 10 TL’ye yaklaştığına tanık olduk. Doların bu kadar yükselmesinin nedenleri;

Televizyon Alışverişi

Her evde bulunan Televizyon, Elektronik Cihaz kategorisinde yer almaktadır. Sürekli olarak yenilenen Teknoloji ile birlikte geliştirilmiş ve büyük ekran Televizyonlar satışa sunulmaktadır. Evlerinde Televizyon olmasına rağmen daha yenisine sahip olmak isteyenlerde artmaktadır. Televizyonların satışı Dolar kuru üzerinden yapılmaktadır. Bu durum; dolar kurunun yükselmesine sebep olan etkenler arasında yer almaktadır.

Bağımlılığı yaygınlaşmış Elektronik cihazdan bahsediyoruz. Bahse konu cihazın adı; Televizyon. Kullanıcılar bile “Ev, İşyeri. Her yerde kullanılabilir” diyor.

Cep Telefonu Alışverişi

Herkesin cebinde cep telefonu olduğunu biliyoruz. 10+ Cep telefonu markası olduğunu ve bu markaların farklı fiyatlar ile satışa sunulduğunu görüyoruz. Sürekli olarak gelişen Teknoloji ile birlikte İşlemci, Ram ve Kamera özellikleri iyileştirilen cep telefonları peynir ekmek gibi satılmaktadır. Yaygınlaşan Akıllı Cep Telefonlarının Dokunmatik olması kullanımı kolaylaştırmaktadır. Bu sebeple yeni bir cep telefonu satışa sunulduğunda bu cep telefonu satın alınabilmektedir. Eski Cep telefonları ise satılmakta veya kullanımı geriplanda bırakılmaktadır. Yapay Zeka özelliklerinin geliştirdiğini, fazla sayıda Elektronik cihaz ile uyum sağladığını düşünürsek; Kullanıcılar haksız değiller.

Bağımlılığı yaygınlaşmış Elektronik cihaz. Bahse konu cihazın adı; Cep Telefonu. Akıllı ve Dokunmatik. Kullanıcılar “Her cebe Lazım” diyor.

Bilgisayar Alışverişi

Sürekli olarak yenilenen ve gelişen Yapay Zeka Destekli Bilgisayarlar Teknoloji mağazalarında, Bayilerde satışa sunulmaktadır. Bu bilgisayarların tamamını Dolar Döviz kuru ile satın almaktayız. Bu durum Dolar kurunun yükselmesine sebep olmaktadır. Özellikle indirimli satışa sunulan Bilgisayarlar hızlı bir şekilde satılmakta ve bu durum Dolar kurunun artışında önemli etki göstermektedir. Belirli süre sonra yeni bilgisayarlar üretilmekte, önceki üretimler indirimli olarak satışa sunulmaktadır. Sonuç itibari ile İndirim kampanyalarının satışları ciddi oranda artırdığını söylemek mümkündür.

Masaüstü Bilgisayarlar eskisi kadar tercih edilmiyor. Taşınabilir Bilgisayarların iş ve oyun alanında gelişme göstermesi ve hafif olması tercih edilmesine neden oluyor. Notebook, Laptop türü bilgisayarlar seyahat eden kişilerin vazgeçilmezi olmuştur.

Bağımlılığı yaygınlaşmış Elektronik cihaz. Bahse konu cihazın adı; Bilgisayar. Dizüstü, Notebook, Laptop türü taşınabilir Bilgisayarlar daha fazla tercih ediliyor. Hem iş hem eğlence için birebir.

İthalat Artışı

Dolar bazında tüketimden bahsediyoruz. Kullanımı en fazla olan Elektronik cihazlardan Cep telefonlarını örnek alalım. 10 adet Cep telefonu markası var. Cep telefonu markalarının %80’i, 8 adedi İthalat ile Türkiye’ye gelmektedir. İthal edilen 8 Cep telefonu markası Dolar Döviz kuru ile satışa sunulmaktadır. Oran %80 olduğundan çok yüksek ihtimalle ithal edilen cep telefonlarının satış rekorları kırdığını söylemek mümkündür. Sonuç olarak; Türk Lirasının değeri azalmamaktadır. Ancak Dolar kurunun değeri artmaktadır.

İhracat oranının İthalat oranından Az Olması

Genel olarak Dolar Neden yükseliyor? sorusunun cevabı üzerine yoğunlaşalım. İthalatın yüzde olarak fazla olması Doların yükseliş sebebidir. Az önce belirttiğim gibi 10 adet marka var. Bu 10 adet markanın 8 tanesi ithal ediliyor. Fazla sayıda İthal edilen markalar satış rekoru kırıyor. Pahalı olmasına rağmen Peynir – Ekmek gibi satıldığını biliyoruz. İthal edilen markalar için uygulanan İndirim kampanyaları nedeniyle bahse konu markaların daha hızlı satıldığını görüyoruz.

Sonuç? Kader Kısmet

Teknolojinin insanları cezbetmesinin sonucu Dolar kurunun artışına sebep oldu. Maksat “Dolar Neden Yükseliyor” diyerek negatif ruh haline bürünmek değil. Olayları gerçek haliyle görerek Dolar kurunun artışından faydalanmak olacaktır.

Bazı bireyler Amerika’da çalışıp Dolar kazanmayı ve bu Dolarları Türkiye’de bozdurmanın faydalı olacağını bilir. Kaldı ki; Önümüzdeki 3 yılın Vizyonuna baktığımızda Doların 10 TL altına düşmesini bekleyemeyiz. Bu konuda tam olarak açıklama yapamayız. Doların yükselmesi bu yükselişi fırsata çevirmek için çalışanlara fayda sağlayacaktır.

Dolar Neden Yükseliyor? sorusuna bazı açıklamalar getirilmiştir. Bu açıklamaları okuyup mantıklı bulan ziyaretçiler; fikirlerini beyan etmek için yorum yazabilirler.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

arzuhalci

Çalışma Saatleri

Pazartesi: 09:00–17:00
Salı: 09:00–17:00
Çarşamba: 09:00–17:00
Perşembe: 09:00–17:00
Cuma: 09:00–17:00
Cumartesi: 09:00–17:00
Pazar: 09:00–17:00
Arzuhalciyi Ara
Whatsapp İletişim