Dolandırıcılık Şikayet Dilekçesi Nasıl Yazılır

Şikayet dilekçesi nasıl yazılır? sorusuna cevaplar paylaşılmıştır. Sık sık yaşanan; internet üzerinden gerçekleştirilen dolandırıcılık olayının mağduru olan ve suçtan zarar gören kişi/kişiler için şikayet dilekçesi nasıl yazılır? sorusu detaylarıyla birlikte açıklanmıştır.

Bu sayfada paylaşılan bilgiler dolandırıcılık olayının mağduru olan kişilere özeldir. Başka sebeplerden dolayı suç mağduru olanlar ise web sayfamıza mobil cihazlar ile bağlanarak arama yapabilir.

Dolandırıcılık olayı Türk Ceza Kanununda belirtilmektedir. Aşağıda dilekçenin yazımı ve gerekli bilgiler paylaşılmıştır.

☆ Türk Ceza Kanunu Madde 157-(1)

Hileli davranışlarla bir kimseyi aldatıp, onun veya başkasının zararına olarak, kendisine veya başkasına bir yarar sağlayan kişiye bir yıldan beş yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezası verilir.

Çeşitli şekilde dolandırılan ve suçtan zarar gören kişinin amacı uğramış olduğu maddi zararın giderilmesini istemektir. Bu durumda; şikayet dilekçesi nasıl yazılır? sorusunun cevabı aşağıda liste halinde yazılmıştır.

☆ Dolandırıcılık nedeniyle şikayet dilekçesi temel bilgiler

 • …… Cumhuriyet başsavcılığı’na (başlık olarak yazılır)
 • Şikayetçinin adı, soyadı, t.c. kimlik numarası
 • Şikayetçinin adresi
 • Şüpheli/Sanığın adı, soyadı
 • Şüpheli/Sanığın varsa adresi, telefon numarası
 • Suç: Dolandırıcılık – TCK 157-(1)
 • Suç tarihi:
 • Olay: Bu kısıma detaylı olarak, gerçekleşen dolandırıcılık olayının açıklamaları yazılacaktır. Bu açıklamalar kişiye özeldir.
 • Deliller:
 • Sonuç ve talep:
 • Tarih
 • Ekler: Kimlik fotokopisi, Banka ödeme dekontları, Mesaj kayıtları v.b.
 • Şikayetçinin adı, soyadı, imzası

Yukarıda paylaştığımız bilgiler şikayet dilekçesinde bulunur. Takipsizlik kararının çıkmaması, mağduriyetin giderilme oranının artırılması için eldeki mevcut delillerin ibraz edilmesi gerekir. Bu delillerden en önemlisi Banka ödeme dekontları ve Mesaj kayıtlarıdır. Fazla sayıda kişi, çeşitli yöntemlerle gerçekleştirilen dolandırıcılık olayının mağduru olabilmektedir. Bu mağduriyeti ispatlamak için Banka ödeme dekontu mutlaka gereklidir. Nitelikli durumlarda; suçtan zarar gören kişi, kendisine çeşitli vaatler sunulduğunu, bu vaatlere inandığını, birden çok kez ve fazla sayıda ödeme yaptığını beyan etmektedir. En sonunda dolandırıldığını anlayarak çareyi şikayet etmekte bulduğunu söylemektedir.

☆ Şikayet dilekçesi yazarken dikkat edilmesi gerekenler

Mağduriyetin varolduğu sebepten dolayı, şikayet dilekçeleri delillere dayanır. Şikayet dilekçesinde olayın detaylı ve açık bir şekilde açıklanmış olması önemlidir. Ancak, suçtan zarar gören kişinin delilinin olmaması, dolandırıldığını ispatlayamaması, mağduriyetinin giderilmemesine sebep olabilmektedir. Yukarıda açıkladığımız üzere; çeşitli vaatlerle dolandırıcılık mağduru olan kişi hem banka ödeme dekontları, hem de mesaj kayıtlarını şikayet dilekçesi ile birlikte sunmalıdır. Bu durumda; dolandırıcılık suçu nedeniyle mağdur edildiğini ispatlamış olur.

☆ Şikayet dilekçe yazdırmak istiyorum diyenler için

Türkçe dil bilgisi ve prosedüre uygun dilekçe yazılması suçtan zarar görenin lehinedir. Bazı dolandırıcılık olaylarında karışık olabilir. Suçtan zarar gören kişi, şikayet dilekçesinin yazımı konusunda yardım alabilir. Bu tür ihtiyaçlar için Has Arzuhalci online dilekçe hizmeti vermektedir. Ön görüşme için mobil cihazlardan web sayfamıza bağlanarak “arzuhalciyi ara” butonunu kullanmak kolaydır. Telefon görüşmesi esnasında yazılması talep edilen şikayet dilekçesi için ücret bilgisi iletilir. Online dilekçe hizmeti almak isteyen; Yazdırmak istediği her tür dilekçe için ücret bilgisi alabilir.

2 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  • Merhaba,
   Her tür dilekçe ihtiyacınız için bize ulaşmanız kolaydır. Cep telefonunuz ile web sitemize bağlanarak “arzuhalciyi ara” butonunu kullanabilirsiniz. Öngörüşme esnasında tarafınıza dilekçe ücret bilgisi verilmektedir.

arzuhalci

Çalışma Saatleri

Pazartesi: 09:00–17:00
Salı: 09:00–17:00
Çarşamba: 09:00–17:00
Perşembe: 09:00–17:00
Cuma: 09:00–17:00
Cumartesi: 09:00–17:00
Pazar: 09:00–17:00
Arzuhalciyi Ara
Whatsapp İletişim