Cevap Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Cevap Dilekçesi Nasıl Yazılır? Cevap dilekçesi Hukuk Muhakemeleri Kanunu Madde 129’a uygun biçimde yazılmaktadır. Aşağıda paylaştığımız bilgiler doğrultusunda Cevap dilekçenizi yazabilirsiniz. Dilekçenizi nasıl yazacağınızı bilmiyorsanız, dilekçe yazımı ve içeriği ile ilgili teknik bilginiz yoksa ekonomik ücret karşılığında Online Dilekçe yazdırabilirsiniz.

Kişi aleyhine açılmış olan davalara karşı sıklıkla cevap dilekçesi yazılır. Örneğin; Boşanma davası, Alacak davası, Tazminat davası ve diğer pek çok dava türleri açılmışsa bu davaya karşı cevap dilekçesi verilebileceği Tensip zaptında yazılıdır. İlk Cevap dilekçesi ve İkinci cevap dilekçesinde bulunması gerekli temel bilgiler aşağıdadır.

cevap dilekçesi nasıl yazılır
cevap dilekçesi nasıl yazılır

Cevap Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Hukuk Muhakemeleri Kanunu Madde 129’a göre cevap dilekçesinde aşağıdaki bilgiler bulunmaktadır. Dilekçe yazım işlemine başlamadan önce Dava dilekçesinin incelenmesi gereklidir. Daha önce dilekçe yazmamış olanlar bu konuda desteğe ihtiyaç duyabilir.

 • …. Mahkemesine (Bu bölüm başlıktır. Aile, Asliye Hukuk, Sulh Hukuk) olabilir.
 • Dosya Numarası
 • Cevap Veren Davalının Adı, Soyadı, T.C. Kimlik Numarası
 • Cevap Veren Davalının Adresi
 • Davacının Adı, Soyadı, T.C. Kimlik Numarası
 • Davacının Adresi
 • Konu: Davaya karşı cevap dilekçemin sunulmasıdır.
 • Cevaplar / Açıklamalar: Bu kısıma Dava Dilekçesinin incelenmesi sonucu lehe olan hususlar – cevaplar yazılmalıdır. Bu bölüm teferruatlı olacaktır.
 • Deliller: (Var ise)
 • Sonuç ve Talep
 • Tarih
 • Cevap Veren Davalının Adı, Soyadı, İmzası

Cevap Dilekçesi Ne Kadar Sürede Yazılır?

Cevap dilekçesinin yazım süresi davanın türüne göre değişmektedir. Cevap dilekçesi davalı kişinin beyanları doğrultusunda yazılır. Has Arzuhalci olarak; Türkçe dil bilgisi ve hukuki prosedüre uygun biçimde sadece 60 – 90 dakika sürede cevap dilekçesi yazabiliyoruz. Dilekçe yazımı için vakit kaybetmek istemeyenler “Arzuhalciyi Ara” veya “Dilekçe Yazdır” butonunu kullanabilir. Ön görüşme esnasında dilekçenin yazım süresi ile ilgili net bilgi verebiliriz.

Cevap Dilekçesi verebilmek İçin Yasal Süre Nedir?

Cevap dilekçesi için tebliğ tarihinden itibaren 2 haftalık (14 gün) yasal süre bulunmaktadır. Tebligat sistemde kayıtlı adrese yapılmaktadır. UETS (Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi) aktif ise Elektronik Tebligat Yönetmeliğinin 9. maddesinin 6. bendinde yazıldığı üzere “Elektronik yolla tebligat, muhatabın elektronik tebligat adresine ulaştığı tarihi izleyen beşinci günün sonunda yapılmış sayılır.” bu durumda; Tensip zaptı hazırlanıp davalıya tebliğ edildiğinde cevap dilekçesi verebilmek için ortalama 20 günlük yasal süre kalmaktadır. UETS kullanılmadığı durumda evrağın tebliğ edilmesi beklendiğinden davanın sonuçlanması daha uzun zaman alabilmektedir.

Cevap Dilekçesi Yazım Tekniği Nedir?

Davaya karşı cevap dilekçesinin yazımı teknik bir konudur. Türkçe dil bilgisi ve hukuki prosedüre uygun biçimde dilekçesi yazılması beyanların anlaşılır olmasını sağlar. Yazı işleri konusunda Teknik eksiklik sonucu kişi cevap dilekçesini nasıl yazacağını bilemeyebilir. Bu tür durumlarda ekonomik ücret karşılığında Online Dilekçe hizmetimiz bulunmaktadır. Dilekçe yazımı için vakit harcamak istemeyenler; cep telefonunuz ile web sitemize bağlanarak “Arzuhalciyi ara” veya “Dilekçe Yazdır” butonunu kullanabilirsiniz.

Cevap Dilekçesi Nasıl Yazılır? sorusuna daha fazla yanıt alabilmek için web sitemizde paylaştımız; Cevap Dilekçesi Nasıl Yazılır sayfasını inceleyebilirsiniz.

Cevap Dilekçesi Yazdırmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Kısa sürede Cevap dilekçesi yazdırmak isteyenler için Online dilekçe hizmetimiz bulunmaktadır. Dilekçe yazdırmak için bize ulaşmak kolaydır. Dilekçe siparişinizi verdikten kısa süre sonra dilekçeniz yazılarak cep telefonunuza evrak formatında gönderilir. Dilekçe yazım işlemi esnasında müşterilerimiz ile irtibat hâlindeyiz. Yazım işlemi sonrasında ise müşteri desteğimiz devam etmektedir.

Yazdığımız tüm dilekçeler; Türkçe dil bilgisi ve hukuki prosedüre uygundur.

10 yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • Cevap dilekçenizi Türkçe dil bilgisi ve hukuki prosedüre uygun biçimde yazabiliriz. Fiyat bilgisi almak için; cep telefonunuz ile web sitemize bağlanarak “Arzuhalciyi Ara” veya “Dilekçe Yazdır” butonunu kullanabilirsiniz.

 • Hakkımda tazminat davası açılmış mahkemeden kağıt geldi. Buna cevap dilekçesi yazdıracağım. Konuyla ilgili bilgi alabilirmiyim?

  • Aleyhinize açılan Tazminat davasına karşı cevap dilekçesini Türkçe dil bilgisi ve Hukuki prosedüre uygun biçimde yazabiliriz. Konu ile ilgili bilgi almak için; cep telefonunuz ile web sitemize bağlanarak “Arzuhalciyi Ara” veya “Dilekçe Yazdır” butonunu kullanabilirsiniz. Ön görüşme esnasında ücret bilgisi tarafınıza iletilmekte, talebiniz hâlinde dilekçeniz yazılarak online gönderilebilmektedir.

  • Davaya cevap dilekçesi, Türkçe dil bilgisi ve hukuki prosedüre uygun biçimde kişiye özel olarak yazılmaktadır. Akabinde Pdf formatında Whatsapp haberleşme uygulaması aracılığı ile tarafınıza gönderilmektedir. Dilekçe yazdırmak için; Cep telefonunuz ile web sitemize bağlanarak “Arzuhalciyi Ara” veya “Dilekçe Yazdır” butonunu kullanabilirsiniz.

  • Boşanma dava dilekçesini ekonomik ücret kapsamında Türkçe dil bilgisi ve hukuki prosedüre uygun biçimde yazıyoruz. Dilekçe ile ilgili ücret bilgisi almak için; Cep telefonunuz ile web sitemize bağlanarak “Arzuhalciyi Ara” veya “Dilekçe Yazdır” butonunu kullanabilirsiniz.

  • Tazminat davasına cevap dilekçenizi Ekonomik ücret kapsamında, Türkçe dil bilgisi ve hukuki prosedüre uygun biçimde yazabiliriz. Bize ulaşmak için; cep telefonunuz ile web sitemize bağlanarak “Arzuhalciyi Ara” veya “Dilekçe Yazdır” butonunu kullanabilirsiniz. [Ön görüşme esnasında ücret bilgisi tarafınıza iletilmektedir.]

Çalışma Saatleri

Pazartesi:09:00–22:00
Salı:09:00–22:00
Çarşamba:09:00–22:00
Perşembe:09:00–22:00
Cuma:09:00–22:00
Cumartesi:09:00–22:00
Pazar:09:00–22:00

Bize ulaşmak için

Cep telefonunuz ile web sitemize bağlanarak "Arzuhalciyi ara" veya "Dilekçe Yazdır" butonunu kullanın.
Arzuhalciyi Ara
Dilekçe Yazdır