Boşanma Dilekçesi Nasıl Yazılır?

☆ Boşanma Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Boşanma dilekçesi nasıl yazılır? Boşanma dilekçesi Aile Mahkemesi’ne ibraz edilmek üzere boşanmak isteyen tarafların kimlik bilgileri, adresleri, boşanma davasının konusu, açıklamaları, delilleri içerir biçimde yazılır.

Boşanma dilekçesini kendisi yazamayan, boşanma dilekçesini kendisi yazacak bilgi deneyimi olmayan kişiler; “Online dilekçe” hizmetimizden ekonomik ücret karşılığında yararlanabilir. Bu sayfa boşanma davasını bizzat kendisi açmak isteyen kişiler için oluşturulmuştur.

Çekişmeli boşanma dilekçesi yazmak isteyen kişiler; Boşanma dilekçesi nasıl yazılır sayfasını ziyaret edebilir.

☆ Boşanma Dilekçesi Yazdırmak İsteyen Ne Yapmalıdır?

Boşanma dilekçesi nasıl yazılır? sorusuna yanıt bulmak isteyen, boşanma dilekçesi yazdırmak isteyen, dilekçe yazmak için teknik bilgiye sahip olmayan, bu nedenle yardıma ihtiyaç duyan kişi Has Arzuhalci’nin sunduğu online dilekçe hizmetinden alabilir. Tüm sayfalarımızda yer alan “Arzuhalciyi ara” veya “Whatsapp İletişim” butonları kullanılmaktadır.

☆ Boşanma Dilekçesi Ücreti Nedir?

Boşanma dilekçesi nasıl yazılır? sorusuna cevap arayanlar ücretini öğrenmek istiyor. Dilekçe türüne göre ücreti değişkenlik göstermektedir. Bu sebeple güncel fiyat bilgisi hakkında bilgi almak isteyen “Arzuhalciyi ara” butonu aracılığı ile öğrenebilir.

☆ Boşanma Dilekçesi Ne Kadar Sürede Yazılır?

Dilekçe yazım stratejimiz, zaman kaybını önleyecek niteliktedir. Sunduğumuz hizmet; Ortalama 60 – 90 dakika içerisinde Boşanma dilekçesini yazarak, dilekçe yazdıranın okuyup incelemesi ve onay vermesi ile tamamlanmaktadır. Has Arzuhalci olarak; dilekçenin aciliyeti hâlinde süreci kısa tutmak için gerekli işlemleri yapıyoruz. Daha net bilgi almak için tüm sayfalarımızda yer alan Boşanma dilekçesi yazdırmak isteyen, dilekçe yazmak için teknik bilgiye sahip olmayan, bu nedenle yardıma ihtiyaç duyan kişi Has Arzuhalci’nin sunduğu online dilekçe hizmetinden alabilir. Bu konuda net bilgi almak için; tüm sayfalarımızda yer alan “Arzuhalciyi ara” veya “Whatsapp İletişim” butonları kullanılabilir.

☆ Boşanma Dilekçesi Yazmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Boşanma dilekçesi nasıl yazılır? sorusuna verilen cevaplardan istifade ederek dilekçesini kendisi yazmak isteyen web sayfamızda paylaştığımız bilgileri inceleyebilir. Ancak; daha önce boşanma dilekçesi yazmamış, teknik bilgi ve tecrübesi olmayan kişi Has Arzuhalci’ye başvurmalıdır. Dava Dilekçesi verirken gerekli açıklamaların yazılması Hak kaybını önleyecektir. Bu sebeple daha önce Dilekçe yazmamış ve deneyimsiz kişilerin yardım almalarını öneriyoruz. İsteyen kişiler Boşanma Dilekçesinin yazımı konusunda destek alabilecektir. Boşanma Dilekçesini yazabileceğini düşünen kişiler bulunmaktadır. Bu sebeple bazı bilgiler bu sayfada paylaşılmıştır.

☆ Boşanma Dilekçesine Başlangıç

Boşanma dilekçesi nasıl yazılır? sorusu ile ilgili daha fazla bilgi bulmak mümkündür. Dilekçe yazımına başlamadan önce Boşanma Dilekçesinin Aile Mahkemesine verileceği bilinmelidir. Bu nedenle Başlıkta İl Adı … Aile Mahkemesi Hakimliği’ne yazılmalıdır. Adli makamlara yazılan Resmi dilekçelerde beyan ve taleplerin önemli olduğu konusunu daha önceki makalelerde aktarılmıştır. Dava Dilekçelerinde benzer yöntem geçerlidir. Özellikle Boşanma Dava Dilekçelerinde beyan ve talep önemlidir. Boşanma Dilekçesi yazarken Beyan ve Talep hususlarının açık şekilde belirtilmesi gerekmektedir. Anlaşmalı Boşanma ve Şiddetli Geçimsizlik Nedeniyle Boşanma dilekçelerinde bulunması gereken bilgiler farklıdır.

Misal, Anlaşmalı Boşanma her iki tarafın uzlaşma neticesinde boşanmaya karar vermesiyle olur. Bu durumda taraflardan birinin Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi hazırlaması, Anlaşmalı Boşanma Protokolü hazırlaması gerekir. Bahse konu Boşanma Dava Dilekçesi ve Anlaşmalı Boşanma Dava Dilekçesidir.

☆ Boşanma Dilekçesi Velayet Konusu

Örneğin, Anlaşmalı Boşanma Dava dilekçesinde müşterek çocukların velayetinin hangi tarafta kalacağı konusunda taraflar uzlaşır. Boşanma kısa sürede tamamlanır. Anlaşmalı Boşanma Dava Dilekçesine ek olarak sunulan Anlaşmalı Boşanma Protokolünü her iki taraf imzalar. Şiddetli Geçimsizlik nedeniyle Boşanma Dava Dilekçesinde ise her iki taraf, müşterek çocukların velayetinin kendisine kalmasını ister.

☆ Boşanma Dilekçesi Aile İçi Şiddetli Geçimsizlik

Boşanma dilekçesi nasıl yazılır? sorusuna cevaplandıktan sonra, Aile İçi Şiddetli Geçimsizliğin yaygın boşanma sebepleri arasında olduğunun bilinmesinde fayda vardır. Bazı durumlarda Hakaret, Tehdit, Sözlü Şiddet, Darp, Aldatma, Uyuşturucu madde kullanımı, Alkolizm, İlgisizlik, Maddi problemler meydana gelebilmektedir. Aile için Şiddetli geçimsizliğe neden olan etkenlerden bir veya birkaçı boşanmaya zemin hazırlamaktadır. Aile İçi Şiddetli Geçimsizlik; Eşlerden birinin Boşanma Davası açmasına neden olmaktadır.

☆ Boşanma Sürecinde Deliller Unutulmamalıdır

Eşinin kendisini aldattığını ve bu sebeple boşanmak istediğini beyan eden Davacı iddiasını ispat etmekle yükümlüdür. Eşinin kendisine Sözlü ve Fiziksel Şiddet uyguladığını iddia eden kişinin ispatı Ceza Mahkemesi gerekçeli kararı sayılacaktır. Bu sebeple Evlilik sürecinde yaşanan olumsuz olayların delillendirilmesi gerekmektedir. Bu deliller ilerleyen zamanda mağdur tarafı haklı çıkarır.

☆ Boşanma Dilekçesinde Bulunması Gereken Temel Bilgiler

 • … Aile Mahkemesi’ne
 • Davacının Adı, Soyadı, T.C. Kimlik numarası
 • Davacının Adresi
 • Davalının Adı, Soyadı, T.C. Kimlik numarası
 • Davalının Adresi
 • Dava: Anlaşmalı Boşanma / Şiddetli Geçimsizlik Nedeniyle Boşanma
 • Açıklamalar:
 • Hukuki Deliller:
 • Sübut Deliller:
 • Sonuç ve Talep:
 • Tarih: …/…/…………….
 • Davacı Ad, Soyad, İmza

Yukarıda verilen bilgiler doğrultusunda Boşanma Dava Dilekçesi yazılabilir. Bilgisi olmayanlar, daha önce Boşanma Dava dilekçesi yazmamış kişiler yardım almalıdır. Şiddetli Geçimsizlik Nedeniyle Boşanma dava dilekçesi daha teferruatlı ve daha uzun olur. Çünkü; Şiddetli geçimsizliğin neden olduğu kusurlar Dava dilekçesinde bulunmalıdır. Deliller önemlidir. Bu açıdan Şiddetli Geçimsizliğe neden olan etkileri delil sunmak gerekmektedir. Bahse konu deliller Boşanma davası açarken, Boşanma Dava Duruşma öncesinde Aile Mahkemesine sunulabilir. Sunulacak deliller Dilekçe eşliğinde verilmelidir.

Boşanma dilekçesi nasıl yazılır
Boşanma dilekçesi nasıl yazılır

☆ Anlaşmalı Boşanma Protokolünde Bulunması Gereken Temel Bilgiler

 • Davacının Adı, Soyadı, T.C. Kimlik Numarası
 • Davacının Adresi
 • Davalının Adı, Soyadı, T.C. Kimlik Numarası
 • Davalının Adresi
 • Açıklamalar: Anlaşmalı Boşanmada ihtilaf olmadığına dair ayrı cümle şeklinde açıklamalar yazılır. Açıklamalara Hukuki terimler eklenir.
 • Tarih eklenir.
 • Davacının Adı, Adı Soyadı, İmzası
 • Davalının Adı, Soyadı, İmzası

☆ Şiddetli Geçimsizlik Nedeniyle Boşanma Dilekçesi Açıklamaları

Boşanma davasının türü Şiddetli Geçimsizlik olursa Dava Dilekçesi kapsamlı olur. Geçimsizliğe neden olan etkenler Dava dilekçesinde açıklamalara yazılır. Eşlerden biri şiddet görmüş ve bu konuda Savcılığa Şikayette bulunmuş ise bu durumu boşanma dilekçesinde belirtmesi gerekir. Eşini darp eden ve aleyhinde Ceza davası açılan kişi Aile Mahkemesinde Şiddete neden olan kusurlu kişi sayılır. Ceza kararı, Aile Mahkemesinde delil olacaktır.

Misal, Uyuşturucu Bağımlılığı nedeniyle tedavi görmüş, çok kez suça karışmış olan kişiye Müşterek Çocukların Velayet / Velayetlerinin verilmesi söz konusu değildir. Bu durumun açığa kavuşmasında Ceza Dava Dosyası, Doktor Raporu, Eşlerden birinin beyanı delil sayılır. Eşlerden birinin Müşterek Aile birliğine karşı ilgisizliği, Sözlü Şiddet uygulaması, Fiziksel Şiddet uygulaması, Uyuşturucu kullanması, Gece Hayatına alışması, Alkolik olması kusur sayılmaktadır. Şiddetli Geçimsizliğe neden olan pek çok kusur bulunmaktadır. Bu kusurlar kişilerin beyanlarına göre değişmektedir.

☆ Boşanma dilekçesi nasıl yazılır diyenler için

Dilekçe yazmak için vakit kaybetmek istemezsen dilekçe yazdırabilmen için online dilekçe hizmetimiz bulunmaktadır. Kısa sürede sana özel boşanma dilekçesi hazırlayarak bir kaç saat içerisinde teslim edebiliriz.

18 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Eşim uyuşturucu kullanıyor. Bu yüzden ceza aldı. Boşanma dilekçesi yazmak istiyorum. Nasıl yazacağım konusunda fikrim yok. Boşanma dilekçesi yazdırmak istiyorum.

  • Her tür dilekçe işleminiz için cep telefonunuz ile web sitemize bağlanarak “Arzuhâlciyi ara” veya “Whatsapp iletişim” butonunu kullanabilirsiniz. Öngörüşme esnasında; ücret bilgisi tarafınıza iletilmekte, talebiniz hâlinde dilekçeniz yazılarak online gönderilmektedir.

 • Teferruatlı Boşanma Dilekçesi yazdırmak istiyorum. Eşim boşanmak istemiyor. Kusurları var. Sürekli suç işliyor. Çok sayıda Ceza Davaları var.. Kapsamlı bir boşanma dilekçesi yazdırmak istiyorum.

  • Her tür dilekçe işleminiz için cep telefonunuz ile web sitemize bağlanıp “Arzuhâlciyi ara” veya “Whatsapp iletişim” butonunu kullanabilirsiniz. Öngörüşme esnasında; ücret bilgisi tarafınıza iletilmekte, talebiniz hâlinde dilekçeniz yazılarak online gönderilmektedir.

 • Boşanma dilekçesi yazmak için yardımınıza ihtiyacım var. Dilekçe satın almak istiyorum. Dilekçe bana özel olsun istiyorum. Geridönüş yapabilir misiniz?

  • Yazdığımız tüm dilekçeler kişiye özel olup Türkçe dil bilgisi ve hukuki prosedüre uygundur. “Arzuhâlciyi ara” veya “Whatsapp iletişim” butonunu kullanabilirsiniz. Öngörüşme esnasında; ücret bilgisi tarafınıza iletilmekte, talebiniz hâlinde dilekçeniz yazılarak online gönderilmektedir.

 • Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Eşimle Anlaşmalı olarak boşanmaya karar verdik. Dilekçe için fiyat bilgisi verilmesini istiyoruz.

  • Her tür dilekçe işleminiz için cep telefonunuz ile web sitemize bağlanıp “Arzuhâlciyi ara” veya “Whatsapp iletişim” butonunu kullanabilirsiniz. Öngörüşme esnasında; ücret bilgisi tarafınıza iletilmekte, talebiniz hâlinde dilekçeniz yazılarak online gönderilmektedir.

 • Eşim ile 6 aydır ayrı yaşıyoruz. Boşanma davası açacağım. Dilekçe yazdırmak istiyorum. Yardımcı olur musunuz?

  • Boşanma davası açmak için teferruatlı ve size özel Boşanma dilekçesine ihtiyacınız var. Her tür dilekçe ihtiyacınız için; cep telefonunuz ile web sitemize bağlanarak “Arzuhalciyi ara” butonunu kullanabilirsiniz.

  • Boşanma dilekçesi sürekli olarak yazdığımız dilekçeler arasında yer almaktadır. Boşanma dilekçesi ücret bilgisi almak için cep telefonunuz ile web sitemize bağlanarak “Arzuhalciyi ara” butonunu kullanabilirsiniz. İyi günler.

 • Boşanma dilekçesi yazdıracağım. Tavsiye üzerine size ulaştım. Daha önce hiç dilekçe yazmadığım için bu konuda fransızım. Ücreti ne olacak? Ne kadar sürede dilekçe yazıyorsunuz? Bilgilendirirseniz memnun kalırım.

  • Boşanma dilekçesi yazdırmak istiyorsanız Online dilekçe hizmetimizden faydalanabilirsiniz. Ücreti hakkında bilgi almak için web sitemize cep telefonunuz ile bağlanarak “Arzuhalciyi ara” butonunu kullanabilirsiniz. Öngörüşme esnasında dilekçe ücret bilgisi tarafınıza iletilmektedir. İyi günler.

  • Boşanma dilekçesi ile ilgili ücret bilgisi almak için; cep telefonunuz ile web sitemize bağlanarak “Arzuhalciyi ara” butonunu kullanabilirsiniz.

  • Has Arzuhalci’ye hoşgeldiniz.
   Boşanma dilekçesi yazdırmak, ücret bilgisi almak için web sitemize cep telefonunuz ile bağlanarak “Arzuhalciyi ara” butonunu kullanabilirsiniz.

Çalışma Saatleri

Pazartesi:09:00–22:00
Salı:09:00–22:00
Çarşamba:09:00–22:00
Perşembe:09:00–22:00
Cuma:09:00–22:00
Cumartesi:09:00–22:00
Pazar:09:00–22:00

Bize ulaşmak için

Cep telefonunuz ile web sitemize bağlanarak "Arzuhalciyi ara" veya "Whatsapp iletişim" butonunu kullanabilirsiniz.
Arzuhalciyi Ara
Whatsapp İletişim