Boşanma Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Boşanma dilekçesi nasıl yazılır? sorusu boşanma davası açmak isteyen kişiler için merak konusu olmuştur. Daha önce boşanma dilekçesinin nasıl yazılacağına dair bilgiler paylaştık. Bu yazımızda ise daha önce paylaştığımız bilgileri tazeledik.

☆ Boşanma Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Boşanma dilekçesi Aile mahkemesi’ne verilmek üzere yazılır. Boşanma dilekçesinde bazı temel bilgilerin bulunması gerekir. Bu bilgiler şöyledir;

 • …. Aile Mahkemesi Hakimliği’ne (başlıktır)
 • Davacının adı, soyadı, t.c. kimlik numarası
 • Davacının adresi
 • Davalının adı, soyadı, t.c. kimlik numarası
 • Davalının adresi
 • Dava konusu: Anlaşmalı boşanma veya Şiddetli Geçimsizlik Nedeniyle Boşanma
 • Açıklamalar: (Bu bölüm kişiye özel olarak teferruatlı şekilde yazılır)
 • Deliller
 • Sonuç ve Talep
 • Tarih
 • Davacının, adı, soyadı, imzası

Yukarıda liste hâlinde verilmiş olan bilgiler çoğu boşanma dilekçesinde bulunur. Boşanma dilekçesinin en önemli kısımı açıklamalardır. Boşanmaya neden olan olaylar teferruatlı şekilde yazılır. Ancak; boşanma anlaşmalı olarak gerçekleşecekse Evlilik birliğini devam ettirmeye imkân ve ihtimal bulunmadığından boşanma istemli dava açılır.

☆ Boşanma Dilekçesi için yardım almak

Daha önce boşanma dilekçesi yazmamış ve bu konuda desteğe ihtiyaç duyan kişiler Has Arzuhalci’den dilekçe hizmeti alabilir. Yapılması gereken işlem; cep telefonu ile web sitemize bağlanarak “arzuhalciyi ara” butonunu kullanmaktır. Öngörüşme esnasında dilekçe ücret bilgisi iletilir.

☆ Boşanma Dilekçesi yazım süresi nedir?

45 Dakika ile 90 dakika arasındaki sürede boşanma dilekçesi kişiye özel şekilde yazılıp Online olarak gönderilebilmektedir. Anlaşmalı Boşanma / Şiddetli Geçimsizlik nedeniyle boşanma dilekçesi Türkçe dil bilgisi ve hukuki prosedüre uygun şekilde yazılır.

☆ Anlaşmalı Boşanma Nasıl Yazılır?

Anlaşmalı boşanma, her iki tarafın karşılıklı rıza ve muvafakatı ile boşanmayı kabul etmesidir. Anlaşmalı boşanma ile kısa sürede boşanma işlemi tamamlanır. Yukarıda verdiğimiz bilgilere ek olarak Anlaşmalı Boşanma Protokolü adını verdiğimiz her iki tarafın imzasının bulunduğu belge gereklidir. Daha önce boşanma dilekçesi yazmamış ve bu konuda bilgi ve tecrübesi olmayan kişi, Has Arzuhalci’den yardım alabilir.

☆ Şiddetli Geçimsizlik Nedeniyle Boşanma Nasıl Yazılır?

Anlaşmalı boşanmanın mümkün olmadığı durumlarda Şiddetli Geçimsizlik Nedeniyle boşanma durumu ile karşılaşılır. Boşanma dilekçesi açıklamaları gereği daha kapsamlı olabilmektedir.

☆ Boşanma dilekçesinde Velayet konusu

Boşanma dilekçesinde müşterek çocuk / çocukların velayetinin kimde kalacağı yazılı durumdadır. Anlaşmalı Boşanma veya Şiddetli Geçimsizlik Nedeniyle boşanma dilekçelerinde gerek velayet konusu gerekse müşterek çocuk / çocuklar için aylık nafaka miktarı yazılmaktadır.

Boşanma dilekçesinde bulunması gereken pek çok bilgi vardır. Daha fazla bilgi almak için; Boşanma dilekçesi nasıl yazılır sayfasını ziyaret edebilir, dilekçe yazdırmak için “Arzuhâlciyi ara” veya “Whatsapp iletişim” butonunu kullanabilirsiniz.

4 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  • Boşanma dilekçe ücreti hakkında bilgi almak istiyorsanız; web sitemize cep telefonunuz ile bağlanarak “arzuhalciyi ara” butonunu kullanabilirsiniz.

  • Has Arzuhalci’ye hoşgeldiniz.
   Anlaşmalı Boşanma veya Çekişmeli boşanma dilekçesi yazdırmak, ücret bilgisi almak için web sitemize cep telefonunuz ile bağlanarak “Arzuhalciyi ara” butonunu kullanabilirsiniz.

Çalışma Saatleri

Pazartesi:09:00–22:00
Salı:09:00–22:00
Çarşamba:09:00–22:00
Perşembe:09:00–22:00
Cuma:09:00–22:00
Cumartesi:09:00–22:00
Pazar:09:00–22:00

Bize ulaşmak için

Mobil cihazlar üzerinden web sitemize bağlanarak "Arzuhalciyi ara" veya "Whatsapp iletişim" butonlarını kullanabilirsiniz.
Arzuhalciyi Ara
Whatsapp İletişim