Boşanma Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Boşanma Dilekçesi Nasıl Yazılır? sorusunun cevapları bu sayfada yer alır. Dilekçe yazmadan önce öğrenmeniz gereken temel bilgiler bulunur. Daha önce Boşanma Dilekçesi yazmamış iseniz “Arzuhalciyi Ara” butonunu kullanarak destek alabilirsiniz. Online Dilekçe hizmetimiz bulunduğundan Dilekçenizi size özel hazırlayıp gönderebiliriz.

Boşanma Dilekçesi Nasıl yazılır? sorusuna cevap bulabilmek için daha fazla okumalısınız. Boşanmaların temelde Anlaşmalı Boşanma ve Çekişmeli Boşanma olarak ikiye ayrıldığı bilinmektedir. Boşanma dilekçesinin yazımı ise kişiye özeldir. Boşanma Dilekçesi Nasıl Yazılır? sorusuna yanıt bulmak için okumaya devam etmenizi tavsiye ediyoruz. Boşanma Dilekçesi yazmak veya yazdırmak isteyen kişilerin beyan ve talepleri mutlaka yazılmalıdır. Bu sayede hak kaybı önlenmiş olur.

Daha önce Boşanma dilekçesi yazmamış olanlar bu sayfada paylaşılan bilgilerden istifade ederek gerekli bilgileri alabilir. Boşanma işlemlerinin en yakın Aile Mahkemesi’nde yapıldığını hatırlatalım.

Daha önce Boşanma dilekçesi yazmamış veya Boşanma Dilekçesini nasıl yazacağı konusunda fikir sahibi olmayanların Dilekçe yazımı konusunda destek alması gerekebilir. Bu konuda yardım alabileceğiniz; Has Arzuhalci, Boşanma Dilekçesini kişiye özel olarak yazmaktadır.

☆ Anlaşmalı Boşanma

Daha önce paylaşmış olduğumuz makalelerde Anlaşmalı Boşanmanın acele Boşanma yöntemlerinden biri olduğu bilgisini vermiştik. Boşanma davasının nasıl açılacağına dair daha fazla bilgiye ulaşmak için; Boşanma davası nasıl açılır sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Anlaşmalı Boşanma Nedir?

Her iki tarafın karşılıklı rıza ile Protokolü imzalayarak Boşanmayı kabul etmesidir. Boşanmanın en kolay yöntemleri arasında yer almaktadır. Bu yüzden; Evlilik birliğini devam ettirmeye imkân ve ihtimal bulunmadığı hâllerde kısa sürede Boşanma işlemini gerçekleştirmek için Anlaşmalı Boşanma tercih edilir.

Anlaşmalı Boşanma Dilekçesinde; Eşlerin Ruhen ve Fikren anlaşamadığı, bu yüzden Evlilik birliğini sürdürme ihtimalinin kalmadığı bilgileri bulunur.

Boşanma Protokolünde; Eşlerin ev eşyalarını ayırmış oldukları, birbirlerinden nafaka talep etmedikleri, çocuk velayeti konusunda anlaştıkları, maddi tazminat talep etmedikleri, manevi tazminat talep etmedikleri, çocuk görüş günleri ve benzer bilgiler bulunur.

Anlaşmalı Boşanma yöntemi pek çok eş tarafından tercih edilmesine rağmen İhtilaf durumlarında başvurulan Boşanma davaları uzun sürebilir.

☆ Çekişmeli Boşanma

Çekişmeli Boşanma nedir?

Eşlerin anlaşamadıkları, birisinin diğerinde kusur bulduğu durumda başvurulan Boşanma yöntemidir.

Çekişmeli Boşanma eşlerden birinin veya diğerinin sorumluluklarını yerine getirmemesi, kötü alışkanlıklarının olması, ilgisiz davranması, aldatma yöntemine başvurması, aile içi suç işlemesi durumunda ortaya çıkabilir. Anlaşmalı Boşanmayı kabul etmeyen eş, Çekişmeli Boşanmak istiyorsa; karşı taraftan maddi, manevi beklenti içinde olabilir.

☆ Boşanma Dilekçesinde Bulunması Gerekli Bilgiler

 • …. Aile Mahkemesi’ne (Başlıktır)
 • Davacının Adı, Soyadı, T.C. Kimlik Numarası
 • Davacının Adresi
 • Davalının Adı, Soyadı, T.C. Kimlik Numarası
 • Davalının Adresi
 • Dava: Bu kısımda Davanın türü yazılı olur.
 • Açıklamalar:
 • Deliller:
 • Sonuç ve Talep:

Genel olarak yukarıda yazılı bilgiler Boşanma dilekçesinde bulunur. Boşanmanın türüne göre bilgiler değişkendir. Bu sebeple; Çekişmeli Boşanma Davası açacak kişiler için karşı tarafı kusurlu gösterecek delillerin varlığı önemlidir.

☆ Dilekçe Yazdırmak İstiyorum diyenlere

Daha önce Boşanma Dilekçesi yazmamış ve yazımı konusunda Teknik bilgi sahibi olmayanlar Online Dilekçe hizmeti alabilir. Web sitemize Cep telefonunuz ile bağlanarak “Arzuhalciyi Ara” butonunu kullanabilirsiniz.

10 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 • Boşanma dilekçesi yazdıracağım. Anlaşmalı değil Çekişmeli boşanma olacak. Dilekçe ücreti ile ilgili bilgi almak istiyorum. Benim için ücreti uygun olursa kesinlikle yazdıracağım. Bana ulaşın.

 • Tavsiye üzerine size ulaşıyorum. Boşanma Dilekçesi yazdırmak için yardıma ihtiyacım var. Boşanma Dilekçe Ücreti nedir?

 • Eşimle Anlaşmalı olarak boşanmak istiyoruz. Boşanma dilekçesi ve Protokol yazdırmamız gerekiyor. Tavsiye üzerine size ulaşıyoruz. Ücreti hakkında bilgi alabilir miyiz?

Çalışma Saatleri

Pazartesi: 09:00–17:00
Salı: 09:00–17:00
Çarşamba: 09:00–17:00
Perşembe: 09:00–17:00
Cuma: 09:00–17:00
Cumartesi: 09:00–17:00
Pazar: 09:00–17:00

Bize ulaşmak için

Mobil cihazlar üzerinden web sitemize bağlanarak "Arzuhalciyi ara" veya "Whatsapp iletişim" butonlarını kullanabilirsiniz.
Arzuhalciyi Ara
Whatsapp İletişim