Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Boşanma Davası Nasıl Açılır? Boşanma Davası temel olarak, Anlaşmalı Boşanma veya Şiddetli Geçimsizlik Nedeniyle Boşanma Davası olmak üzere iki şekilde açılır. Daha fazla türde Boşanma dava türü bulunmaktadır. Kısaca, Şiddetli Geçimsizlik Boşanma olarak adlandıracağımız İhtilaflı Boşanma Dava türünün farklı olduğunu izah edelim.

Bu sayfada verilmiş olan bilgiler Anlaşmalı ve Şiddetli Geçimsizlik Nedeniyle Boşanma üzerinedir. Şiddetli Geçimsizlik Nedeniyle Boşanma -> Şiddetli Geçimsizlik Boşanma olarak belirtilmiştir. Boşanma Davası, Aile Mahkemesine dilekçe ibraz edilerek açılır. Boşanma Davası açabilmek için, gerekli evrakları hazırlamanız gerekiyor. Boşanma Davası açmak için gerekli olan evraklar nelerdir? Okumaya devam ettiğiniz sürece daha fazla bilgi sahibi olacaksınız.

Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Anlaşmalı Boşanma Davası: Eşlerden birinin Anlaşmalı Boşanma Dava Dilekçesi hazırlaması gerekir. Hazırlanacak Boşanma Dava Dilekçesi Anlaşmalı olursa Boşanma Dava Dilekçesinde bulunması gereken birtakım bilgiler var. Misâl, Evlilik birliğini devam ettirmeye imkan ve ihtimal bulunmadığı durumlarda Anlaşmalı Boşanma davasında bu açıkça belirtilmelidir.

Eşler evlerini ayırmışsa, ayrı yaşıyorlarsa fiilen ayrı yaşadıkları da Anlaşmalı Boşanma Dava dilekçesinde belirtilmelidir. Daha önce Dava dilekçesi yazmamış kişiler istedikleri hâlde yardım alabilirler. Anlaşmalı Boşanma Davasının olmazsa olmazı Anlaşmalı Boşanma Protokolüdür. Anlaşmalı Boşanma veya Boşanma Protokolü adı verilen bir tür sözleşmedir. Boşanma Protokolü, Eşlerden her iki tarafın rızası ile Boşandığı ve Anlaştıklarını gösteren imzalı evraktır. Anlaşmalı Boşanma Davası açmak sıklıkla başvurulan yöntemdir. Çünkü; Boşanmanın hızlı ve kolay yoludur. Boşanma Davası Nasıl Açılır? sorusunun cevabı hakkında bilgi sahibi olmaya devam edin.

Anlaşmalı Boşanma Davası açmak için yapılması gereken evrak işlemleri;

 • Anlaşmalı Boşanma Dava Dilekçesi
 • Anlaşmalı Boşanma Protokolü
 • Kimlik fotokopi/fotokopileri
 • Dava dosyası

Anlaşmalı Boşanma Davası açmak için uygulanması gereken eylemler;

Evraklar tamam olduğunda eşler en yakın Aile Mahkemesine birlikte giderler. Anlaşmalı Boşanmak istediklerini bildirerek evrakları teslim ederler. Evraklarda kusur görülmediği taktirde Anlaşmalı Boşanma Dava harcı ve masraflarını Mahkeme veznesine öderler. En yakın zamanda boşanmaları için gerekli işlemler yapılır.

Şiddetli Geçimsizlik Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Şiddetli Geçimsizlik Nedeniyle Boşanma hususları Anlaşmalı Boşanma Davasına göre farklıdır. Şiddetli Geçimsizlik Nedeniyle Boşanma, kapsamlı Dava Dilekçesi ile açılır. Şiddetli Geçimsizlik Nedeniyle Boşanma Dava Dilekçesinin kapsamlı olmasının geçerli nedenleri bulunur. Evlilik birliği süresince Davalının hâl ve hareketleri, eylemleri, kusurları dilekçede yazılmalıdır.

Özellikle, Davacının mağdur edildiği durumlarda Davalının aleyhinde ceza davası açılmış ve ceza almış olması önemli delildir. Eşlerden biri, diğerine karşı suç işlemiş ve bu suç nedeniyle ceza almış olmasına rağmen Boşanmayı kabul etmemektedir. Bu durumda; hakaret, tehdit, darp, kasten yaralama ve benzer suçlardan mağdur olan eş Boşanma Dava sürecinde haklı sayılacaktır. Çünkü; Boşanma Dava sürecinde eşinden hakaret, tehdit, darp, kasten yaralama eylemlerine maruz kaldığını, Şiddete uğradığını ve bu sebeple boşanmak istediğini beyan edebilecektir. Bu hususta delil önemlidir. Ceza Davası gerekçeli kararı yeterli delil olacaktır.

Şiddetli Geçimsizlik Boşanma Davası açan eş davasını takip etmeli ve duruşmalara katılmalıdır. Davacının, Davalı aleyhine tüm delilleri Şiddetli Geçimsizlik Nedeniyle Boşanma Dava dosyasına ibraz etmesinde fayda bulunmaktadır. Anlaşmalı Boşanma davasından farklı olduğundan uzun süreçli olabilmektedir. Şiddetli Geçimsizlik Boşanma Davasında müşterek çocukların velayeti konusunda anlaşmazlıkların olduğu bellidir. Tarafların evlilik birliği tamamen bitme noktasına gelmiş olduğundan, taraflardan biri müşterek çocukların velayetinin kendisinde olmasını istemektedir. Boşanma Davası Nasıl Açılır? sorusu ile ilgili daha fazla bilgi aşağıdadır.

Davalının Davaya Cevap Hakkı Bulunmaktadır

Davacı, Şiddetli Geçimsizlik Boşanma Davasını açtıktan sonra Davalının cevap vermesi beklenir. Dava sürecinde, belirli bir süre sonrasında (Davalıya) Davaya cevap vermesi için 15 günlük yasal süre tanınmaktadır. Bu işlemler zamanla olacaktır.

Boşanma Davası Açmak için yazılacak Dilekçede bulunması gereken bilgiler;

 • Boşanma Davasının verileceği Mahkeme (Aile Mahkemesi)
 • Davacının Adı, Soyadı
 • Davacının T.C. Kimlik Numarası
 • Davacının Adresi
 • Davalının Adı, Soyadı
 • Davalının T.C. Kimlik Numarası
 • Davalının Adresi
 • Dava: Anlaşmalı Boşanma / Şiddetli Geçimsizlik Nedeniyle Boşanma
 • Açıklamalar:
 • Sonuç ve Talep:
 • Ad, Soyad, İmza

Yukarıda verilen bilgiler, Boşanma dava dilekçesinde harfi harfiyen bulunması gereken bilgiler değildir. Boşanma Dava dilekçesi kişiye özel ve özgün olmalıdır. Bu sebeple; Boşanma dava dilekçelerinde açıklamaları toparlamak için yardım almanız gerekebilir. Boşanma Dava Dilekçenizde Boşanma nedenlerinizi yeterli derecede ifade edemeyebilirsiniz. Gerekli olan hususları yazmayarak, gereksiz hususları Boşanma Dava dilekçesine yansıtarak hata yapabilirsiniz. Boşanma Davası Nasıl Açılır? sorusu ile ilgili bilgiler verdik.

Şiddetli Geçimsizlik Boşanma Dava Dilekçesi, İhtilaflı Boşanma Dava Dilekçelerinin yazımı konusunda Has Arzuhalci’ye ulaşın. Boşanma davasının nasıl açılacağına dair detaylı bilgi paylaşılmıştır. Bu bilgiden faydalanmak için Boşanma Davası Nasıl Açılır sayfasını ziyaret et.

30 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 • 4 yıllık evliyim. Eşim beni aldatıyor. Delil ve şahitlerimde var. Tek taraflı Boşanma Davası açmak istiyorum. Nasıl bir dilekçe yazmam gerektiği konusunda en ufak fikrim yok. Detaylı bi şekilde boşanma dava dilekçesi yazdırmak istiyorum.

 • Tek taraflı Boşanma Davası açmak istiyorum. İleride Anlaşmalı Boşanmaya çevirmek istiyorum. Bu konuda size ulaşmam gerekiyor.

  • Has Arzuhalci’ye Hoşgeldiniz,

   Tek taraflı Boşanma Dava dilekçelerini sürekli olarak yazmaktayız. Davayı tek taraflı açıp daha sonra Anlaşmalı biçime dönüştürmek mümkündür. Tek Taraflı Boşanma Davası ile ilgili bilgiler verilmiştir. Her türlü dilekçe ihtiyaçlarınız için bize iletişim sayfasından ulaşabilirsiniz.

 • 5 yıllık evliyiz. Anlaşmalı Boşanmak istiyoruz. Dilekçeyi nasıl yazacağımızı bilmiyoruz. Yanlış bir iş yapmak istemiyoruz. Bu konuda yardımlarınıza ihtiyacımız var.

  • Has Arzuhalci’ye Hoşgeldiniz.

   Konu ile ilgili tarafınıza bilgilendirme sağlanmıştır. Sürekli olarak yazdığımız Boşanma türü dilekçeler her zaman olumlu sonuçlar vermektedir. Sizler için uygun olması hâlinde dilekçenizi yazmaktan memnuniyet duyacağız. Her tür dilekçe ihtiyaçlarınız için WhatsApp yolu ile veya iletişim sayfasından ulaşabilirsiniz.

 • 8 yıllık evliyim. Son 1 yıldır eşimle anlaşamıyoruz. Ayrı yaşıyoruz. Uzun süre önce boşanma davası açmak niyetindeydim. Dilekçe yazmak istiyorum. Ama nasıl yazacağımı bilmiyorum. Boşanma Dava dilekçesi yazdırmak istiyorum. Yardımlarınızı bekliyorum.

  • Has Arzuhalci’ye Hoşgeldiniz.
   Tarafınıza yardım istediğiniz konu ile ilgili bilgilendirme yapılmıştır. Her tür dilekçe ihtiyaçlarınız için iletişim sayfamızı ziyaret edin veya Web sitemizdeki WhatsApp düğmesini kullanın.
   Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

 • İyi dilekçe yazdığınızı söylediler. Boşanma dilekçesi yazdırmak istiyorum. Size nasıl ulaşabilirim…

 • Boşanma Dava dilekçesi yazdırmak istiyorum. Dilekçeyi nasıl yazacağımı bilmiyorum. Daha önce Dava dilekçesi yazmadım. Fiyatı hakkında bilgi almak istiyorum.

  • Boşanma dava dilekçesini sürekli olarak yazıyoruz. Yazdığımız dilekçeler kişiye özeldir. Sonuç itibari ile dilekçe size özel olacaktır. Söz konusu Boşanma dava dilekçesi ile ilgili fiyat bilgisi tarafınıza gönderilmiştir.

 • Boşanma davası açmak istiyorum. Dilekçe yazımı konusunda pek bir bilgim yok. Bu konuda bana yardımcı olabilecek yazıcıya ihtiyacım var. Bir tavsiye üzerine buraya yazıyorum. Bilgilendirme yapılırsa memnun kalacağım.

  • Boşanma Dava dilekçesini teferruatlı biçimde yazıyoruz. Yazdığımız dilekçeler Türkçe Dil bilgisi ve Hukuki prosedüre uygundur. Bu sebeple dilekçeniz size özel yazılacaktır. Tarafınıza ücret bilgilendirmesi yapılmıştır.

 • Tavsiye ile web sayfanıza ulaştım. Teferruatlı şekilde Boşanma Dava Dilekçesi yazdırmak istiyorum. Ücreti hakkında bilgi verir misiniz?

  • Boşanma Dava Dilekçesini sürekli olarak yazmaktayız. Teferruatlı ve sorunsuz şekilde yazdığımız Boşanma Dava Dilekçesi ile ilgili Fiyat bilgisi tarafınıza iletilmiştir. İyi günler.

 • Boşanma davası açmak istiyorum. Dilekçe yazdıracağım. Araştırma yaparken sayfanıza ulaştım. Ücret bilgisi verirseniz memnun kalırım.

  • Boşanma davası için yazdığımız dilekçe kişiye özeldir. Ücret bilgisi almak için web sitemize cep telefonunuz ile giriş yaparak “Arzuhalciyi ara” butonunu kullanmanız yeterlidir. Ücret bilgisi tarafınıza iletilecektir.

 • Bende boşanma davası açacağım. Boşanma davasını nasıl açacağımı bilmiyorum. Araştırmalarıma göre boşanma davası açmak için dilekçe yazmam gerektiği söylendi. Daha önce bu tür dilekçe yazmadığım için yardımınıza ihtiyacım var. İlginiz ve yardımlarınızı bekliyorum.

  • Has Arzuhalci’ye hoşgeldiniz. Araştırmalarınız sonucunda size özel Boşanma dilekçesi yazabiliriz. Bize ulaşmak için web sayfamıza cep telefonunuz ile bağlanarak “Arzuhalciyi ara” butonunu kullanabilirsiniz. İyi günler.

  • Boşanma dilekçesi ile ilgili ücret bilgisi tarafınıza iletilmiştir. Her tür dilekçe ihtiyacınız için cep telefonunuz ile web sitemize bağlanarak “Arzuhalciyi ara” butonunu kullanabilirsiniz. İyi günler.

 • 8 aydır evliyim. 3 aydır eşimle ayrı yaşıyorum. Boşanma davası açmak istiyorum. Dilekçeyi daha önce yazmadığım ve nasıl yazılacağı konusunda bilgim olmadığı için yardım almak istiyorum. Dilekçe ücreti ve yazım süresi nedir?

  • Dilekçe ücreti ve Yazım süresi değişkendir. Daha fazla bilgi almak için cep telefonunuz ile web sitemize bağlanarak “Arzuhalciyi ara” butonunu kullanabilirsiniz.

  • Has Arzuhalci’ye hoşgeldiniz.
   Boşanma dilekçesi yazdırmak, ücret bilgisi almak için web sitemize cep telefonunuz ile bağlanarak “Arzuhalciyi ara” butonunu kullanabilirsiniz.

 • Boşanma davası açmam gerekiyor. Dilekçe yazmayı bilmiyorum. Bu konuda bilgim yok. Boşanma dilekçesi yazdıracağım. Ücretini öğrenebilir miyim?

  • Has Arzuhalci’ye hoşgeldiniz.
   Online dilekçe hizmetimiz bulunmaktadır. Boşanma dilekçesi yazdırmak, ücret bilgisi almak için web sitemize cep telefonunuz ile bağlanarak “Arzuhalciyi ara” veya “Whatsapp İletişim” butonlarını kullanabilirsiniz.

arzuhalci

Çalışma Saatleri

Pazartesi: 09:00–17:00
Salı: 09:00–17:00
Çarşamba: 09:00–17:00
Perşembe: 09:00–17:00
Cuma: 09:00–17:00
Cumartesi: 09:00–17:00
Pazar: 09:00–17:00
Arzuhalciyi Ara
Whatsapp İletişim