Boşanma Davası Nasıl Açılır

Boşanma davası nasıl açılır? Boşanma davası Aile Mahkemesine dava dilekçesi sunarak açılmaktadır. Bu sayfada Boşanma davası açmak için uygulanması gereken yöntemler açıklanmıştır. Boşanma davası için gerekli olan dilekçeyi yazmak için vakit kaybetmek istemiyorsanız dilekçe yazdırmak için Has Arzuhalci’ye ulaşabilirsiniz.

☆ Boşanma Davası açmak istiyorum ne yapmalıyım?

Boşanma davası nasıl açılır? sorusunun yanıtını arayanlar okumalıdır. Boşanma davası açmak isteyen ve ne yapacağını tam olarak bilmeyen biriysen bu sayfadaki bilgileri okumaya devam edebilirsin. Öncelikle; boşanma davası açmak isteyen kişi boşanma davasının anlaşmalı olarak açılıp açılmayacağını bilmelidir. Boşanma dava dilekçesi bu bilgiye göre yazılacaktır. Çoğu kişi Anlaşmalı boşanmayı tercih ederken, bir kısmı aile içi şiddetli geçimsizliğin varolduğu durumlarda ihtilaflı şekilde Şiddetli Geçimsizlik Nedeniyle boşanmayı tercih eder. Anlaşmalı boşanmanın tercih edilmesinin sebebi kısa sürede boşanma işleminin gerçekleşmesidir. Kısa sürede boşanmayı isteyenler Anlaşmalı boşanmayı tercih etmektedir.

☆ Boşanma Davası açmak için dilekçe yazmak gerekir

Boşanma davası açmak isteyen kişinin teferruatlı şekilde dilekçe yazıp bu dilekçe ile Boşanma davasını açması gerekir. Yazılmış olan Boşanma dilekçesi Aile Mahkemesi dava dosyasının temelini oluşturur. Boşanma davasının açılıp açılmadığı, hangi aşamada olduğu UYAP üzerinden takip edilebilir. Boşanma dilekçesi yazmak için yardım isteyen kişi Has Arzuhalci’ye başvurabilir. Anlaşmalı, Çekişmeli, Şiddetli Geçimsizlik ve pek çok türde Boşanma dilekçesi teferruatlı şekilde yazılmaktadır. Dilekçe isteğiniz için; mobil cihazlar üzerinden web sitemize bağlanarak “arzuhalciyi ara” butonunu kullanın.

Boşanma davası açmak istiyorum diyenler Has Arzuhalci’den dilekçe hizmeti alabilir. Fiyat bilgisi öngörüşme esnasında iletilecektir.

☆ Boşanma Davası açmak için püf noktalar

Boşanma dilekçesi ile açılacak olan dava sonrası, mahkeme tensip zaptı davalı tarafa iletilecektir. Çekişmeli boşanma veya tek taraflı boşanma durumunda davalı tarafın davaya 15 günlük süre içerisinde cevap hakkı bulunmaktadır. Bu süre içerisinde cevap dilekçesi verilmesi ve bu sürenin geçirilmemesi gerekir. Net süre tensip zaptında yazılıdır. Bu sayfadaki bilgiler genel bilgilendirme amaçlıdır.

☆ Tek taraflı boşanma süreci

Anlaşmalı boşanmanın gerçekleşmediği durumlarda tek taraflı boşanma süreci dava dilekçesinin davalıya tebliği sonrasında;

✓Davalı tarafın davaya cevap dilekçesi
✓Davacının cevaba cevap dilekçesi
✓Davalının 2. cevap dilekçesi

Yukarıda açıklanan süreçler eşliğinde boşanma davasının tamamlanması zaman alabilmektedir. Bu sebeple fazla sayıda kişi Anlaşmalı boşanmayı tercih etmektedir.

☆ Anlaşmalı boşanma süreci

Her iki tarafın rıza ve muvafakatı ile gerçekleşen Anlaşmalı boşanma çok kısa sürede gerçekleşmektedir. Anlaşmalı boşanma dilekçesi eşliğinde Anlaşmalı Boşanma protokolü de yazılır. Her iki tarafın imzasının bulunduğu protokol, boşanma dilekçesinin ekinde sunulur. Bu evraklar davanın açılışı esnasında taranarak boşanma dava dosyasına eklenecektir. Boşanma süreci, gerekçeli karar ve ilgili işlemler UYAP üzerinden takip edilebilir.

☆ Hakaret nedeniyle boşanma davası açmak istiyorum ne yapmalıyım?

Eşi tarafından hakarete uğrayan kişi Boşanma sürecinden önce Savcılığa şikâyette bulunabilir. Aynı zamanda 6284 sayılı yasa gereği uzaklaştırma kararı isteyebilir. Bu süreçte boşanma davası açabilir. Ceza davası sonucunu beklemesine gerek yoktur. Davacı; açtığı Boşanma davasında, suç mağduru olduğunu davalı aleyhine soruşturmanın devam ettiğini ileri sürmelidir. Ancak; hakarete uğradığına dair delil bildirmesi gerekir. Delil / deliller ışığında ceza yargılaması sonucu boşanma davası açmak tercih edilen yöntemlerdendir. Boşanmanın gerekçesi ise eşi tarafından hakarete uğradığı, aşağılandığı, psikolojik olarak kötü muamelelere maruz kalan kişinin boşanmayı istemesi olacaktır.

☆ Tehdit nedeniyle boşanma davası açmak istiyorum ne yapmalıyım?

Eşi tarafından tehdit edilen kişi ilk olarak Savcılığa suç duyurusunda bulunmalıdır. 6284 sayılı yasa gereği uzaklaştırma talebinde bulunabilir. Delilleri de suç duyurusu esnasında ibraz etmekte fayda vardır. Sözlü şiddete maruz kaldığı, Tehdit edildiği gerekçesiyle Boşanma davası açmak için teferruatlı dilekçenin yazımına ihtiyaç vardır. Bu konuda Has Arzuhalci’den dilekçe hizmeti alınabilir.

☆ Darp nedeniyle boşanma davası açmak istiyorum ne yapmalıyım?

Kendisine karşı Aile içinde suç işlenmiş olan kişi, fiziksel şiddet mağduruysa, darp ediliyorsa hastaneye başvurup darp raporu almalıdır. Darp raporu sonucu; şiddet gören mağdurun ne oranda fiziksel şiddet gördüğü ortaya çıkacaktır. Hakaret, Tehdit, Darp suçlarının birlikte işlenmesi durumunda darp edilen eş, aynı zamanda tehdit ve hakaretlere maruz kaldığını, bu konuda delillerini soruşturma esnasında savcılığa ibraz edebilir.

Boşanma davası nasıl açılır? sorusu ile ilgili bazı bilgileri paylaştık. Daha fazla bilgi almak için web sitemizde arama yapmayı deyin. Dilekçe ücreti ile ilgili bilgi almak için mobil cihazlar üzerinden web sitemize bağlanıp “arzuhalciyi ara” butonunu kullanın.

Daha önce paylaşmış olduğumuz Boşanma davası nasıl açılır? sayfasında yazılı bilgileri okuyarak daha fazla bilgi sahibi olabilirsin.

Dava dilekçesi ile ilgili bilgi almak için Boşanma Dilekçesi nasıl yazılır? sayfasını ziyaret edebilirsin.

20 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Boşanma davası açacağım. Dilekçe yazdırmam gerekiyor. Eşimle anlaşamıyoruz. 3 aydır ayrı yaşıyoruz. Dilekçenin detaylı olmasını istiyorum. Boşanma davası açmak için detaylı dilekçe istiyorum.

  • Merhaba, Boşanma dilekçesi sürekli yazdığımız dilekçeler arasında yer almaktadır. Online dilekçe hizmetimiz devam etmektedir. Dilekçenin yazımı size özel olacaktır. Dilekçenin yazımı esnasında bazı bilgileri sizden talep etmekteyiz. Öngörüşme için web sitemize cep telefonunuz ile bağlanarak “arzuhalciyi ara” butonunu kullanabilirsiniz.

  • Merhaba, boşanma dava dilekçenizi size özel şekilde yazabiliriz. Web sitemize cep telefonunuz ile giriş yapıp “arzuhalciyi ara” butonunu kullanabilirsiniz.

 • Boşanma dilekçesi yazacağım ama bu konuda bilgi sahibi değilim. Dilekçe yazmak için yardımınıza ihtiyacım var. Size nasıl ulaşabilirim?

  • Merhaba, boşanma dilekçesi yazıyoruz. Bize ulaşmak kolaydır. Yapmanız gereken işlem; web sitemize cep telefonunuz ile bağlanarak “arzuhalciyi ara” butonunu kullanmak…

  • Çekişmeli Boşanma dilekçesini yazıyoruz. Mobil cihazlar ile web sitemize bağlanarak “arzuhalciyi ara” butonunu kullanabilirsiniz.

  • Merhaba, boşanma davası açmak için gerekli olan tüm dilekçe / dilekçeleri yazıyoruz. Ücret bilgisi almak için “arzuhalciyi ara” butonunu kullanabilirsiniz.

 • Boşanma davası açmak için dilekçe yazdırmak istiyorum. Daha önce bu tür dilekçe yazmadığım için nasıl yazacağımı bilmiyorum. Araştırma yaparken size ulaştım. Dilekçenin yazımı için bana yardımcı olmanızı istiyorum. En kısa zamanda boşanmak için boşanma davası açacağım.

  • Boşanma davası için gerekli dilekçeyi usulüne uygun şekilde yazmaktayız. Her tür dilekçe ihtiyacınız için web sitemize cep telefonunuz ile bağlanarak “Arzuhalciyi ara” butonunu kullanabilirsiniz. İyi günler.

 • Tavsiye üzerine size ulaştım. Boşanma dilekçesi yazdırmam gerekiyor. Nasıl yazacağımı bilmediğimden bu konuda yanlış bir iş yapmak istemiyorum. O yüzden dilekçeyi size yazdırmak istiyorum.

  • Merhaba, Boşanma dilekçesini sürekli olarak hukuki prosedüre uygun şekilde yazıyoruz. Web sitemize cep telefonunuz ile bağlanarak “Arzuhalciyi ara” butonunu kullanarak bilgi alabilirsiniz.

Çalışma Saatleri

Pazartesi:09:00–22:00
Salı:09:00–22:00
Çarşamba:09:00–22:00
Perşembe:09:00–22:00
Cuma:09:00–22:00
Cumartesi:09:00–22:00
Pazar:09:00–22:00

Bize ulaşmak için

Cep telefonunuz ile web sitemize bağlanarak "Arzuhalciyi ara" veya "Whatsapp iletişim" butonunu kullanabilirsiniz.
Arzuhalciyi Ara
Whatsapp İletişim