Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Boşanma davası nasıl açılır? sorusuna web sitemizdeki makaleleri okuyarak gerekli cevapları bulabilirsin. Daha önce paylaştığımız Boşanma davası nasıl açılır ve Boşanma davası nasıl açılır sayfalarındaki yazılarımızı okumanı öneriyoruz.

Boşanma Davası nasıl açılır?

Boşanma davası; Anlaşmalı veya Çekişmeli boşanma dava dilekçesi ile açılmaktadır. Bu durumda; hukuki prosedüre uygun boşanma dilekçesinin yazılması gerekir. Boşanma davası açmak için boşanma dilekçesine ihtiyaç duyan kişi/kişiler Has Arzuhalci’den online dilekçe hizmeti alabilir.

Anlaşmalı Boşanma Davası nasıl açılır?

Anlaşmalı boşanma davası açacak kişiye 1 adet anlaşmalı boşanma dilekçesi ve 1 adet anlaşmalı boşanma protokolü gereklidir. Ancak, anlaşmalı boşanma davası açmak için mahkemeye verilecek anlaşmalı boşanma dilekçesi kişiye özel olmalıdır. Aynı şekilde; anlaşmalı boşanma protokolü’de kişiye özel şekilde yazılmış olmalıdır. Anlaşmalı Boşanma davası açmak için dilekçe zorunludur. Yine de; Anlaşmalı boşanma, hızlı boşanma yöntemi olduğundan en çok tercih edilen boşanma şekli sayılır.

Çekişmeli Boşanma Davası nasıl açılır?

Çekişmeli boşanma davası, anlaşmalı boşanmanın mümkün olmadığı durumlarda başvurulan bir boşanma yöntemidir. Anlaşamamaktan dolayı çekişmeli boşanma davası açılır. Anlaşmalı boşanmadan daha uzun sürdüğü bilinmektedir. Uzun süreçli bir boşanma türü olduğu söylenebilir. Kısa sürede boşanmak isteyen kişiler Anlaşmalı Boşanma yöntemini tercih etmelidir.

Şiddetli Geçimsizlik Nedeniyle Boşanma Davası nasıl açılır?

Aile içi problemler, çeşitli suçların işlenmesi, eşlerden birinin diğerine karşı hakaret-tehdit eylemlerinde bulunması, aldatma, ilgisizlik ve benzer durumlarda Aile birliğini devam ettirmeye imkân ve ihtimal bulunmaması durumunda tercih edilen boşanma yöntemidir. Bu dava; Şiddetli Geçimsizlik nedeniyle boşanma ve açıklamaları detaylı şekilde içeren bir dava dilekçesi ile açılır. Dilekçe, kişiye özel olacak ve şiddetli geçimsizliğe neden olan kusurlar teferruatlı şekilde yazılacaktır.

Boşanma Davası açmanın masrafı nedir?

Boşanma davası nasıl açılır sorusunun yanı sıra masrafın ne olacağı merak edilir. Boşanma davası açmak isteyen bir kişi Anlaşmalı veya Çekişmeli olarak boşanma yöntemini tercih ettiğinde, toplamda ne kadar ücret öder? Kişi kendi çabaları ile boşanma davası açmak istiyorsa dava dilekçesini hazırlamalı ve boşanma dava harç ücretini ödemelidir. Öncelikle boşanma dava dilekçe ücreti ile ilgili bilgi sahibi olmak gerekir. Çünkü; boşanmak isteyen kişi/kişiler boşanma dilekçesini hazırlamakta yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olmayabilir. Bu durumda; boşanma dilekçesini yazdırmak için arzuhalci’ye ihtiyaç duyabilir. Online dilekçe hizmetinden faydalanabilir. Boşanma dilekçesinin ücretini öğrenmek isteyen kişi, 0542 571 81 99 nolu E. Adliye Yazı İşleri Müdürü Resul Kızılkaya ile görüşebilir.

Boşanma Davası açmak için ne kadar ödeme yapmalıyım?

Boşanma dava dilekçesi hazır hâle geldikten sonra davayı açmak için Mahkeme veznesine boşanma dava harç ücreti ödenmektedir. Bu ücret zannedildiği kadar yüksek değildir. Ancak; boşanma davası için gerekli olan dilekçeye ödenecek ücretin miktarı önemlidir. Dilekçe için ekonomik bir ücret ödendiğinde toplam <1000 TL masrafla boşanma davası açılabilir. Boşanma türünün Anlaşmalı olmaması durumunda, dava devam ediyor olacak ve toplam masraf >1000 TL olabilecektir. Bu sebeple Boşanma işleminin çabuk olabilmesi için Anlaşmalı Boşanmanın tercih edildiği görülmüştür.

Boşanma Davası açmak için gerekli dilekçeyi nasıl yazacağım?

Daha önce boşanma dilekçesi yazmamış, bu konuda teknik bilgi ve tecrübe sahibi değilsen Has Arzuhalci’den yardım alabilirsin. Ancak dilekçeyi yazmak istiyor ve nasıl yazacağını bilmiyorsan web sitemizde paylaştığımız makaleleri okuyarak fikir sahibi olabilirsin. Has Arzuhalci olarak Türkiye’nin 81 iline Online Dilekçe hizmeti veriyoruz. Bir kaç saat içerisinde Boşanma dilekçesini kişiye özel olarak yazıp Evrak formatında gönderebiliyoruz. Bu sayfada açıkladığımız üzere; Boşanma davası açmanın masrafı hakkında telefon yolu ile bilgi alabilirsin. Web sitemize mobil cihazlardan bağlanarak “arzuhalciyi ara” butonunu kullanman yeterlidir.

4 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  • eşimle 6 aydır ayrı yaşıyoruz. boşanma davası açmak istiyorum. bu konuda bilgim olmadığı ve dilekçeyi yazmayı da bilmediğim için size ulaştım. boşanma dilekçesi yazdıracağım. ücreti ne olacak?

    • Merhaba, her tür dilekçe ihtiyacınız için bize ulaşmanız kolaydır. Yapmanız gereken işlem; web sitemize cep telefonunuz ile bağlanarak “arzuhalciyi ara” butonuna dokunmaktır. Görüşme esnasında dilekçe ücret bilgisi tarafınıza iletilecektir.

  • Boşanma davası açacağım. Dilekçe istediler. Nasıl yazacağımı bilmiyorum. boşanma dilekçesi yazdırmak istiyorum. bilgi verir misiniz?

arzuhalci

Çalışma Saatleri

Pazartesi: 09:00–17:00
Salı: 09:00–17:00
Çarşamba: 09:00–17:00
Perşembe: 09:00–17:00
Cuma: 09:00–17:00
Cumartesi: 09:00–17:00
Pazar: 09:00–17:00
Arzuhalciyi Ara
Whatsapp İletişim