Boşanma Davası Açmak İstiyorum ne yapmalıyım?

Boşanma Davası Açmak İstiyorum diyen kişi sayısı çoğalmıştır. Boşanma Davası açmak isteyen ama ne yapacağını bilmeyen kişiler okumalıdır. Paylaşılan bilgiler Boşanma Davası Açmak İstiyorum Ne Yapmalıyım? sorusuna cevap olacaktır.

☆ Boşanma Davası Açmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Aile Mahkemesi’ne verilmek üzere boşanma dilekçesi yazılması gerekir. Boşanmayı her iki tarafın istemesi halinde Boşanma davası türü; Anlaşmalı Boşanma olacaktır. Boşanmayı tek tarafın istemesi halinde Boşanma davası türü; Çekişmeli Boşanma olacaktır. Boşanma Davası açmak isteyenler Boşanma türünün ne olacağı konusuna karar sahibi olmalıdır. Bu karara göre Boşanma Dava Dosyası hazırlamaları gerekecektir.

☆ Anlaşmalı Boşanma Davası Açmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Aile Mahkemesi’ne verilmek üzere boşanma dilekçesi yazılması gerekir. Her iki tarafın Boşanmayı istemesi durumunda taraflardan biri Anlaşmalı Boşanma Davası Açabilecektir. Bahse konu dilekçe, Anlaşmalı Boşanma Protokolü ile birlikte ilgili Aile Mahkemesi’ne ibraz edilmektedir. Anlaşmalı Boşanma Dava türünde genel olarak tarafların arasında hiçbir ihtilaf bulunmaması gerekir. Bu sayede Boşanma en kısa sürede gerçekleşmiş olacaktır.

Anlaşmalı Boşanma Protokolü; her iki tarafın imzasının bulunduğu bir tür anlaşma / sözleşmedir. Anlaşmalı Boşanma Protokolünde eşler arasında hiçbir problem olmadığı, her konuda anlaşarak Boşanmayı kabul ve taahhüt ettikleri açıklanır. Bu açıklamalar ayrı ayrı yazılmaktadır. En sonunda her iki tarafın imzası bulunur.

☆ Çekişmeli Boşanma Davası Açmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Çekişmeli Boşanma; eşlerden birinin kusurlu olması durumunda meydana gelir. Bu kusurlar çoğunlukla; İlgisizlik, Aldatma, Uyuşturucu Bağımlılığı, Fiziksel ve Psikolojik Şiddet, Hakaret, Tehdit eylemleri sonucu meydana gelmektedir. Bahse konu kusurlar dışında kalan hususlarında Çekişmeli Boşanma Davasına konu olduğu görülmüştür. Boşanmak İsteyen Kişi eşinin kusurlu olduğunu ve kusurunun ne olduğunu anlaşılır şekilde ilgili Aile Mahkemesine ispat etmekle yükümlüdür.

Çekişmeli Boşanma Davasının uzun sürdüğü bilinmektedir. Çekişmeli Boşanma Davası aşamasında çoğunlukla eşler ayrı yaşamaktadır.

Eşinin kusurlu olduğunu iddia ederek Davayı açan taraf; hak kaybına sebep olmamak için Boşanma davası bitimine kadar Tedbir Nafakası, Boşanma davası sonunda İştirak nafakasının kendisine verilmesine karar verilmesini talep etmelidir. Tüm Talepler ilgili Aile Mahkemesi’ne bildirilmektedir. Davayı açan kişinin Talep ettiği nafaka miktarını Boşanma Dava Dilekçesinde belirtmesi faydalı olacaktır.

☆ Boşanma Davası Açmak İsteyen Ne Yapmalıdır?

Boşanma Davası açmak isteyen kişi; Anlaşmalı Boşanma davası mı? Çekişmeli Boşanma davası mı? açacağına karar vermelidir. Eşlerden her ikisi Boşanmayı kabul ediyorsa, Boşanma konusunda anlaşmaya varmışsa Anlaşmalı Boşanma Davası açılması gerekmektedir.

Çekişmeli Boşanma Davasında sürecin uzun olacağı bilinmelidir. Boşanma nedeni kusur sebebiyle olursa Eşin kusurlarını Mahkemeye ispat etmekte fayda olacaktır. Sonuç itibari ile yazılan dilekçenin Teferruatlı Boşanma Dilekçesi olması gerekmektedir. Eşlerden biri Anlaşmalı Boşanmayı kabul etmezse, Anlaşmalı Boşanma Davası açılsa da Çekişmeli Boşanma Davasına dönüşecektir. Çekişmeli Boşanma Davası, eşlerin karşılıklı olarak anlaşmaları sonucunda Anlaşmalı Boşanma Davasına dönüşecektir.

Boşanma Çekişmeli ve Tek taraflı ise; Eşin kusurlarını Delillerle Mahkemeye sunmak gerekmektedir. Bu sebeple Boşanma Davasını açan taraf haklı sebepleri ve delilleri öne sürerek haklı çıkabilecektir.

☆ Hak kaybına sebep olmamak için Dava Dilekçesi Teferruatlı Yazılmalıdır

Bu durum kişinin Dava Dilekçesini kendisi yazamayacağı anlamına gelmez. Ancak Teferruatlı yazılması gereken bir dilekçeyi daha önce Boşanma Dava Dilekçesi yazmamış kişinin yazması hataya sebep olabilecektir. Bütçeye uygun fiyat ile Dilekçe hizmeti almak istenirse Has Arzuhalci’ye yazdırılmalıdır.

☆ Boşanma Davası Açmakta Kararlıysanız

Boşanma Davası açmakta kararlı olan bu kararı eşi ile paylaşmalıdır. Boşanma türünün Anlaşmalı mı, Çekişmeli mi olacağına karar vermelidir. Anlaşmalı Boşanma yoluna gidildiği taktirde Boşanma kısa sürede tamamlanacaktır. Çekişmeli Boşanma davası zahmetli ve uzun süreçli olduğundan çoğu kişi tarafından tercih edilmemektedir. İş ve sorumluluk sahibi olan eşlerin Anlaşmalı Boşanmayı tercih ettiği görülmüştür. Sonuç olarak; birbirleri ile uğraşmak yerine işleri uğraşan eşler Anlaşmalı Boşanma kararı almaktadır. Anlaşmalı Boşanma her iki tarafın rızası dahilinde gerçekleşen Boşanma türüdür.

☆ Boşanma Davasını Kendisi Açmak İsteyen Kişiler Ne Yapmalıdır?

Boşanma Davasını kendisi açmak isteyen kişi Dava Dilekçesinin yazımı için çalışmalara başlamalıdır. Boşanma Dava Dilekçesini yazacak deneyime sahip değilse ve bu konuda bilgisi yoksa yardım almalıdır. Bazı kişilerin Boşanma Davası dilekçe ve işlemlerini kendisi yaptığı görülmüştür. Bazı durumlarda ise hak kayıpları meydana geldiği bilinmektedir. Has Arzuhalci Dilekçe Hizmeti konusunda deneyimlidir. Güvenle tercih edebilirsiniz.

Web sitemizde paylaştığımız Boşanma davası nasıl açılır yazısını incelediniz mi?

8 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  • Boşanma Davası açmak istiyorum. Henüz hiçbir bilgim yok. İnternetten araştırdım ama yanlış bir iş yapmak istemiyorum. Daha önce Boşanma dilekçesi yazmadığım için bilmediğim bir işi yapmak istemiyorum. Boşanma dilekçesi yazdırmak istiyorum. Dilekçe ücreti nedir?

  • Boşanma Davası açacağım. Detaylı bir Dava dilekçesine ihtiyacım var. Özel ve Teferruatlı bir dilekçe istiyorum. Ücreti hakkında bilgi alabilir miyim?

    • Kişiye Özel Boşanma Dava Dilekçesini sorunsuz ve kusursuz biçimde yazmaktayız. Yazdığımız dilekçe Türkçe Dil Bilgisi ve Hukukî Prosedüre uygundur. Boşanma Dava Dilekçesinin yazımı için; ücret bilgisi tarafınıza iletilmiştir.

    • Merhaba,
      Boşanma Davası Dilekçe ücret bilgilendirmesi yapılmıştır. Boşanma Dava Dilekçesini size özel ve teferruatlı şekilde yazıyoruz. Her tür dilekçe ihtiyacınız için bize ulaşmanız kolaydır. Web sitemize Cep telefonunuz ile bağlanarak “Arzuhalciyi Ara” ve “Yol Tarifi” butonlarını kullanabilirsiniz.

arzuhalci

Çalışma Saatleri

Pazartesi: 09:00–17:00
Salı: 09:00–17:00
Çarşamba: 09:00–17:00
Perşembe: 09:00–17:00
Cuma: 09:00–17:00
Cumartesi: 09:00–17:00
Pazar: 09:00–17:00
Arzuhalciyi Ara
Whatsapp İletişim