Boşanma Dava Dilekçesi Yazdır

Boşanma dava dilekçesi ile ilgili bilgiler paylaşılmıştır. Boşanma davasının farklı türleri bulunmaktadır. Boşanma türleri genellikle şöyledir;

ok Boşanma Dava Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Boşanma Dava Dilekçesinde eğer Şiddetli Geçimsizlik, Tek taraflı, Çekişmeli Boşanma davası açılacaksa Boşanmanın nedenleri, eşin kusurları Dava Dilekçesinde detaylı bir şekilde yazılmalıdır. Delil var ise Deliller Dava Dilekçesi ile birlikte ya da sonradan oluşacak deliller ilgili Aile Mahkemesine ibraz edilmelidir. Bazen eşlerden her iki tarafında karşılıklı Anlaşarak kısa sürede Boşandığına şahit olmaktayız. Özellikle de eşlerden biri aldatıldığını düşündüğü zaman Anlaşmalı Boşanma yerine Zina Nedeniyle, Aldatma Nedeniyle Boşanmayı tercih etmektedir. Bu durumda eşinin kendisine ve varsa çocuklarına karşı ilgisizliğini bildirmektedir. Tüm bu hususların Boşanma Dava Dilekçesinde belirtilmesi önem arz etmektedir.

ok Anlaşmalı Boşanma

Evlilik birliğini devam ettirmeye imkan ve ihtimal olmadığı durumlarda eşlerden biri Boşanma Davası açmaktadır. Diğer eş ise Anlaşmalı Boşanma konusuna olumlu yönde bakmaktadır. Bu durumda her iki tarafta karşılıklı rıza ile Boşanmayı kabul ettiğinden bahse konu Boşanma davasını, Anlaşmalı Boşanma davası olarak adlandırabiliriz. Anlaşmalı Boşanma Dava Dilekçesine ek olarak “Anlaşmalı Boşanma Protokolü” adını verdiğimiz, bir tür sözleşmenin Aile Mahkemesine ibraz edilmesi önemlidir.

ok Şiddetli Geçimsizlik Nedeniyle Boşanma Hususu

Eşler Arasında anlaşmazlığın olduğu ve bazen de tehdit, hakaret, aşağılama eylemlerinin olduğu durumlarda Şiddetli Geçimsizlik Nedeniyle Boşanma davası açılmaktadır. Suçtan zarar gören taraf bu konuda daha önce şikâyette bulunmuşsa, suç işleyen eş hakkında Kamu davası açılmış ve ceza almışssa bu ceza davası kararı, Boşanma Davası açılan Aile Mahkemesinde delil sayılmaktadır. Bu delilin Aile Mahkemesine ibraz edilmesi gerekmektedir.

ok Evlilik Birliğinin Temelden Sarsılması Nedeniyle Boşanma,

Evlilik birliğinin temelden sarsılması, Evliliğin çekilmez hâle geldiği durumlarda başvurulan Boşanma Dava türlerinden biridir. Eşlerin evlilik birliğini devam ettirmesine imkân ve ihtimal bulunmadığı yönünde kanaat getirmesi sonucunda eşlerden biri Evlilik Birliğinin Temelden Sarsılması Nedeniyle boşanma davası açabilmektedir. Evlilik birliğinin temelden sarsılmasına neden olan gerekçeler Boşanma dava dilekçesine yazılır. Evlilik birliği temelden sarsıldığı için eşler arasında anlaşmazlık olduğu gözlemlenmiştir.

ok Zina Nedeniyle Boşanma

Zina nedeniyle boşanma konusu, eşlerden birinin diğerini Zina Nedeniyle aldatması sonucu ortaya çıkan Boşanma yöntemidir. Zina Nedeniyle Boşanma davasında delil önemlidir. Eşlerden birinin diğerini aldattığı ya da başka biri ile birliktelik yaşadığı yönünde kanaat oluşturacak deliller gerekir.

ok Akıl Hastalığı Nedeniyle Boşanma

Akıl Hastalığı nedeniyle boşanma hususu eşlerden birinin Psikolojik sağlık problemleri yaşaması, Antidepresan ilaçlar kullanması, aklî dengesinin bozulacak dereceye gelmesi neticesinde ortaya çıkmaktadır. Bu durum evlilik birliğinin geri dönüşü olmayan şekilde bozulmasına sebep olur. Eşlerden birinin akıl sağlığının bozulması, akıl hastalığına yakalanması Hastaneden alınan Doktor raporu delildir. Evlilik birliğini sürdürmeye engel, Aklî dengesi bozulan eşin hangi tür Akıl Hastalığına yakalandığı önemlidir.

ok Çekişmeli Boşanma

Çekişmeli Boşanma Davası ile Şiddetli Geçimsizlik Nedeniyle Boşanma Davası arasında benzerlik bulunmaktadır. Genellikle eşlerin birinin boşanmak istemesi ve Aile içi anlaşmazlıklar, Şiddetli geçimsizlik olaylarının meydana geldiği durumlarda Çekişmeli Boşanma Davası açılabilmektedir. Çekişmeli Boşanma Davasında eşler karşılıklı olarak birbirlerinde kusur aramakta, birbirlerini suçlamaktadır. Boşanma Davası açılış esnasında ve sonrasında mevcut deliller var ise ilgili Aile Mahkemesine ibraz edilmelidir.

2 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

arzuhalci

Çalışma Saatleri

Pazartesi: 09:00–17:00
Salı: 09:00–17:00
Çarşamba: 09:00–17:00
Perşembe: 09:00–17:00
Cuma: 09:00–17:00
Cumartesi: 09:00–17:00
Pazar: 09:00–17:00
Arzuhalciyi Ara
Whatsapp İletişim