Bir Kişi Ölünce Yapılması Gereken İşlemler Nelerdir?

Bir Kişi Ölünce yapılması gereken işlemler açıklanmıştır.

veraset
veraset

Veraset İntikal İşleri Nasıl Yapılır?

Bir kişi dünyaya gelince nasıl nüfusa kayıt edilip kayıt altına alınıyorsa, dünyadan göçüp gidincede mirascılarının aşağıda yazılı işleri yaptırıp dünyadan yıktırması gerekmektedir.

1-Adliyeden veraset ilamı çıkartılır, (Veraset ilamı çıkartma işleri her ne kadar Noterlerden de çıkartılıyorsada, noterler karışılık işleri yapmamaktadır.)

2-Murisin Vefat ettiği yerin Vergi Dairesine veraset intikal beyannamesi verilir. Beyanname doldurulup, veraset ilamı eklenir, gayrimenkulü varsa belediyeden alınacak Emlak vergi kaydı da eklenir.)

3-Murisin gayrimenkul malı varsa, gayrimenkulün bağlı bulunduğu Belediyeden Emlak Vergi beyannamesi çıkartılır.

4- Vergi dairesinden alınacak Vergi ilişik kesme belgesi ile gayrimenkulün bağlı bulunduğu Tapu dairesine diğer mirascılarla birlikte gidilir, muris adına olan gayrimenkul malın mirascılar üzerine intikal işlemi yapılır. Gidemeyen diğer bir mirascıya intikal işlemi için vekalet verebilir. İntikal işleminden sonra isteyen hissesini diğer hissedarlara satışını yapar. Bu işlemler yapılıncaya kadar mal ölünündür. Yapıldıktan sonra mirascilar mal üzerinde hak iddia edebilirler.

Hissadarlar arasında mal taksimi konusunda, birbirlerine satış konusunda, veya hep birlikte başkalarına satışı konusunda anlaşmazlık çıkarsa, mirascılardan her hangi birisi veya bir kaçı Gayrimenkulun bulunduğu Sulh Hukuk Mahkemesine Aynen taksimi, mümkün olmadığı takdirde satılarak parasının taksimi suretiyle ortaklığı giderilmesi (izalei Şuyuu) davası açar. Mahkemeden alınacak satış kararı Gayrimenkul Satış memurluğunca satışı yapılarak elde edilecek paranın mirascılara taksimi suretiyle ortaklık giderilir.

5-Muris emekli ise sağ kalan eşine, dul olan kızına maaş bağlatma işleri Sosyal Güvenlik Kurumundan yapılır.

6-Muris üzerine kayıtlı araç varsa Noter’den satış işlemi yapılır.

7-Muris adına Elektrik, Su, Doğalgaz abonelikleri varsa veraset ilamı ilgili kuruma ibraz edilerek abonelik sonlandırılır.

8-Mahkemeden alınacak veraset ilamından yeteri kadar çoğaltılıp alındığı mahkemeden harçlandırılır. “Aslının Aynıdır“ diye tasdik ettirilir. Vergi dairesi, Belediye, Tapu dairesi, Noter gibi işlem yapılan her birime birer tane ibraz edilir.

Dilekçe Yazdırmak istiyorum sayfasını ziyaret ettiniz mi?

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

arzuhalci

Çalışma Saatleri

Pazartesi: 09:00–17:00
Salı: 09:00–17:00
Çarşamba: 09:00–17:00
Perşembe: 09:00–17:00
Cuma: 09:00–17:00
Cumartesi: 09:00–17:00
Pazar: 09:00–17:00
Arzuhalciyi Ara
Whatsapp İletişim