Arzuhalci Yasal mı?

Arzuhalci Yasal mı? Arzuhalcilik SGK meslek kodu 4414.01 olan ve Maliyede nace kodu 960918 olan yasal bir meslek dalıdır. Arzuhalciliğin yasal olup olmadığına dair her bireyin kendi kendine görüş belirtmesi sonucu akıllarda kafa karışıklığı oluştuğundan bu yazıyı yazmak zorunlu hâle gelmiştir. Okumaya devam ederek Arzuhalci hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Arzuhalciliğin Yasal Olmadığına Dair Söylemler Asılsızdır

SGK meslek kodu 4414.01 olan ve Maliyede Nace kodu: “960918” olan Nace Faaliyet Adı: “Arzuhalcilerin Faaliyetleri” olan bir meslek dalının yasal olmaması düşünülemez. Açık kaynak araştırması sonucunda karşılaşılan gelişigüzel bilgiler hatalı olabilir. İnternet ortamındaki çelişkili ve herkesin fikrini beyan ettiği bilgilerin doğruluğu şüphelidir.

arzuhalci yasal mı?
arzuhalci yasal mı?

Arzuhalci Seçimi Önemlidir

En çok karşılaşılan sorunlardan bir tanesi de şahıslara karşı açılan davaların usûlden reddedilmesidir. İleriki süreçte mağdur olmamanız için deneyimli Arzuhalciyi seçmeniz gerekmektedir. Dava Şartları, Hukuk Muhakemeleri Kanununun “Dava Şartlarının İncelenmesi” başlıklı 115. maddesinde şöyle açıklanmıştır;

 1. Mahkeme, dava şartlarının mevcut olup olmadığını, davanın her aşamasında kendiliğinden araştırır. Taraflar da dava şartı noksanlığını her zaman ileri sürebilirler.
 2. Mahkeme, dava şartı noksanlığını tespit ederse davanın usulden reddine karar verir. Ancak, dava şartı noksanlığının giderilmesi mümkün ise bunun tamamlanması için kesin süre verir. Bu süre içinde dava şartı noksanlığı giderilmemişse davayı dava şartı yokluğu sebebiyle usulden reddeder.
 3. Dava şartı noksanlığı, mahkemece, davanın esasına girilmesinden önce fark edilmemiş, taraflarca ileri sürülmemiş ve fakat hüküm anında bu noksanlık giderilmişse, başlangıçtaki dava şartı noksanlığından ötürü, dava usulden reddedilemez.

Arzuhalci Beraat Kararları

Beraat kararlarının bir kısmı bu sayfada mevcuttur. Ankara Barosu Başkanlığı ve Bursa Barosu Başkanlığının şikâyeti sonucunda dilekçe yazan Arzuhalciler hakkında 1136 Sayılı Avukatlık Yasasına Muhalefet ettikleri iddiası ile (boş yere) açılan ve BERAAT kararı ile sonuçlanan kamu davalarının tarihlerini, esas no, karar no bilgilerini aşağıda paylaşıyoruz.

 • Bursa Altıncı Asliye Ceza Mahkemesinin 09.11.1998 tarihli, 1997/1293 Esas, 1998/1310 Karar sayılı kararı BERAAT ile sonuçlanmış ve Bursa Barosu Başkanlığının Yargıtay yoluna başvurusu Yargıtay 7. Ceza Dairesinin 12.09.2000 tarihli, 2000/7099 Esas, 2000/10869 Karar sayılı kararı ile reddedilmiştir.
 • Bursa 1. Asliye Ceza Mahkemesinin 14.07.2003 tarihli, 2001/1254 Esas, 2003/655 Karar sayılı dosyası BERAAT kararı ile sonuçlanmıştır.
 • Ankara 4. Asliye Ceza Mahkemesinin 11.07.2006 tarihli, 2005/895 Esas, 2006/549 Karar sayılı dosyası BERAAT kararı ile sonuçlanmıştır.
 • Bursa 11. Asliye Ceza Mahkemesinin 30.06.2006 tarihli, 2004/1054 Esas, 2006/815 Karar sayılı dosyası BERAAT kararı ile sonuçlanmıştır.
arzuhalci beraat
Arzuhalci Beraat Kararları

Beraat Kararının Gerekçesi

2001 yılında 123 tane Bursa Barosu Avukatının müşteki ve müdahil olarak gösterildiği davada verilen Beraat kararının gerekçesi şöyledir;

Sanıkların dilekçe yazdıkları belirtilmektedir. Hak arama hürriyetini düzenleyen Anayasamızın 36. maddesinde herkesin meşru vasıta ve yollardan faydalanmak suretiyle yargı mercileri önünde davacı veya davalı olarak iddia ve savunma hakkına sahip olduğu belirtilmektedir. Sadece dilekçe yazmak avukatlık görevi değildir. Avukatın görevleri avukatlık yasasında geniş olarak yazılmakta olup özetle vatandaşa hukuki yardımda bulunmaktır. Dilekçe yazmak hukuki bir yardım olmayıp sadece adliyeye değil mülki, idari, askeri, mali makamlara da yazılıp verilmektedir. Bunun da adı arzuhalcilik olup vatandaşın halinin makama arzı anlamına gelmektedir. Vatandaş dilekçesini kendisi yazamayabilir. İsteğini, derdini dilekçeye yansıtabilecek kültür seviyesinde olmayabilir. Bunu sağlamak için de dilediği kişiye dilekçesini yazdırabilir. Dilekçe yazan kişi vekil değildir, avukatlık görevi de yapmamaktadır. Bu anlamda dilekçe yazanın suç işlediğini kabul edersek dilekçe yazdıranın da hak arama özgürlüğünü elinden almış oluruz ki bu da Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 6. Maddesine aykırılık olur. Sanıkların 1136 sayılı yasanın 63 maddesinde belirtilen avukatın görevlerini yaptığına dair yeterli delil ve belirti elde edilemediğinden sanıkların ayrı ayrı beraatlerine karar vermek gerekmiştir.

Baro Başkanlığı Tarafından Yapılan Şikâyetlerin Sonucu

Dilekçe yazan Arzuhalciler ile ilgili Baro Başkanlığı tarafından yapılan şikâyetler boş çıktı. Arzuhalcilerin dilekçe yazım işleminin 1136 Sayılı Avukatlık Yasasına Muhalefet ile ilgisi yoktur. Ankara Baro Başkanlığı ve Bursa Baro Başkanlığı tarafından 1136 Sayılı Avukatlık Yasasına muhalefet iddiası ile asılsız şikâyetlerin yapılarak iddianamelerin düzenletildiği ve sonuç olarak beraat kararları verildiği görüldü. Arzuhalcinin Avukatlık mesleğini icra edemediği, vekâlet alamadığı ve bireyleri mahkemelerde temsil edemediği bilinir.

Arzuhalci Adli, İdari ve Resmi olmak üzere dilekçe yazar. Avukat ise Avukatlık Asgari Ücret Tarifesine göre Hukuki Danışmanlık, Dilekçe, Vekâlet üzerinden gelir elde eder. Akabinde bunların Arabuluculuk yapanları da mevcuttur. Dilekçe yazımı sadece avukatlara özel bir meslek değildir. Dilekçe yazım işini Arzuhalci’de yapmaktadır.

Önemli Bilgilendirme

Dava dilekçelerinin tecrübesiz kişilerce yazılması sonucunda usûlden red kararı verilebilmektedir. Dolayısı ile mahkeme masrafları, karşı vekâlet ücreti gibi yargılama giderleri davacı tarafa yükletilmektedir. Hak kayıplarına uğramamak için Arzuhalci seçimi önem arz etmektedir.

Dilekçelerini daha ucuza yazdırmak için tecrübesiz kişilerle irtibat kuran, yazdırdıkları dilekçeler ile mağdur olan fazla sayıda kişi mevcuttur. Dilekçe yazım sürecinde kendilerine herhangi bir bilgilendirmede yapılmamaktadır. Deneyimsiz kişilere çok ucuza yazdırdıkları dilekçeler ile bir süre sonra mağdur olan, ileriki süreçte icra ve haciz durumları ile karşı karşıya gelen fazla sayıda kişi bulunmaktadır.

Dava dilekçesi yazdırmadan önce dava şartlarının uygun olup olmadığı konusunda bilgi sahibi olmanız gerekir. Deneyimsiz kişilerce yazılan dilekçelerin “Dava şartı yokluğu” nedeniyle reddedildiğini ve hak kayıplarına neden olduğunu hatırlatalım.

Has Arzuhalci: Türkçe dil bilgisi, hukuki prosedür ve yasal mevzuata uygun dilekçe yazar.

Arzuhalci ile ilgili daha fazla bilgi almak istiyorsanız web sitemizde paylaştığımız Arzuhalci Nedir sayfasını ziyaret etmenizi öneririz.

4 yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • 15 yıldır Dilekçelerini Arzuhalciye yazdıran biri olarak açıklıyorum… Memnuniyetsizlik ile karşılaşmadım. Okuyuculara önerim, Dilekçenizi kime yazdırdığınız önemli. Arzuhalci’ye yazdırdığınız Dilekçeler işe yarıyor. Kesinlikle kulaktan dolma söylemlerde bulunmuyorum. Bu konuda önerim Arzuhalci seçerken dikkatli olmak gerekir.

  • Düşünceleriniz için teşekkürler. Her tür dilekçe ihtiyacınız için web sitemize cep telefonunuz ile bağlanarak “Arzuhalciyi Ara” veya “Whatsapp” butonlarını kullanabilirsiniz.

 • Çok güzel açıklamışsınız. İşinizi iyi yaptığınıza eminim. Arzuhalcilikle ilgili doğru bilgiler veren tek kişisiniz. Ellerinize sağlık.

  • Düşünceleriniz için teşekkürler. Her tür dilekçe ihtiyacınız için web sitemize cep telefonunuz ile bağlanarak “Arzuhalciyi Ara” veya “Whatsapp” butonlarını kullanabilirsiniz.

Çalışma Saatleri

Pazartesi:09:00–22:00
Salı:09:00–22:00
Çarşamba:09:00–22:00
Perşembe:09:00–22:00
Cuma:09:00–22:00
Cumartesi:09:00–22:00
Pazar:09:00–22:00

Bize ulaşmak için

Arzuhalci İletişim sayfasını ziyaret edin.
Çok Sorulan Sorular
Arzuhalciyi Ara
Dilekçe Yazdır