Arzuhalci Nedir?

Arzuhalci Nedir?

Arzuhalci nedir? sorusunu kısaca yanıtlayacak olursak; Vatandaşların dertlerini dinleyen, talep ve beyanları doğrultusunda Dilekçe yazan kişi Arzuhalci sayılır. Arzuhalcinin dilekçe yazma işi Vatandaşın söylemleri, talepleri ve beyanları ile olur. Osmanlı Devleti zamanında çok fazla sayıda Arzuhal örneği olduğu, bu örneklerin kullanılarak belirli makamlara arzuhaller yazıldığı söylenmektedir. Günümüzde ise olayın şekli değişmiştir. Hâlen çok sayıda Arzuhal örneği olmasına rağmen yazılan Arzuhaller toplumsal sorunu değil kişiye özel, kişisel sorunu ve çözümünü talep eden içeriği anlatması gerekir. Arzuhal ihtiyacı olan Vatandaşa özel Arzuhal hizmeti verilmelidir.

Arzuhalci ne iş yapar?

Arzuhalci, vatandaşların sorunlarını dinleyerek sorunu çözüme kavuşturmak için Resmi ve Özel makamlara dilekçe yazar. Bu dilekçeler Vatandaşların beyan ve talepleri ile olur. Bazen ise Vatandaş ne yazdıracağını bilmez Arzuhalci Vatandaşa yol gösterir. Yazılması gereken dilekçe/dilekçeleri yazar. Arzuhalciler genel olarak Yazı işleri ofislerinde, Adliyeye yakın bölgelerde çalışmaktadır.

Arzuhalci Daktilo mu kullanır, Bilgisayar mı?

Daktilonun ilk yazı makinelerinden olduğunu söylemek mümkündür. Kullanımı çağın gerisinde kalmış olmasına rağmen Arzuhalcilerin bir kısmı Daktilo kullanarak dilekçe yazmaktadır. Günümüzde daktiloların yerine Bilgisayarlarda bulunan kelime işlemci programları kullanılmaktadır. Dilekçe yazılarak, kontrol edilerek ve gerekli düzeltmeler yapılarak sorunsuz şekilde teslim edilebilmektedir. Bilgisayar dilekçedeki problemlerin giderilmesi konusunda kolaylık sağlar. Bilgisayar ile Dilekçe yazma işlemi Teknik Bilgi ve Becerisi olan Arzuhalciler tarafından uygulanmaktadır.

Arzuhalci (lik) bitmek üzere olan bir Meslek mi?

Açık Kaynak Araştırması yapıldığında Arzuhalci mesleğinin kaybolan meslekler arasında olduğu, bitmeye yakın olduğu yönünde haberler bulunmaktadır. Arzuhalci, yazı işleri yapar. Arzuhalci mesleğinin geniş çaplı olduğu unutulmamalıdır. Vatandaşlar dilekçe yazarken hatalar yapabilmekte, bazı konularda Dilekçe yazmak için Hukukî bilgi, Türkçe Dil bilgisi yetersizliği nedeniyle dilekçe yazmaktan çekinmektedir. Nitelikli Dilekçe yazılması konusunda Has Arzuhalci sizlere yardımcı olacaktır.

Arzuhal (Dilekçede) Cümle Düşüklüğü Minimuma İndirilmelidir

Arzuhallerdeki en çok rastlanan sorunlardan biri cümle düşüklüğü olmasıdır. 1 Arzuhalde Cümle düşüklüğü probleminin %90’ın üzerinde giderilmesi gerekir. Bu şekilde ortaya iyi bir arzuhal çıkacaktır.

Arzuhal (Dilekçe) ile ilgili Delil varsa mutlaka ilgili makama ibraz edilmelidir

Arzuhallerde bir problemi anlatırken problem ile ilgili delil/delillerin ilgili makama ibraz edilmesi Arzuhalin değerini artıracaktır. Bu yüzden yaşanan problem ile ilgili delil/deliller varsa Arzuhalin yanında ek olarak sunulmalıdır. Netice olarak tabii ki problemin giderilmesi için yardım talebi iletilir.

Sadece Kopyalanıp Yapıştırılmış Arzuhallerde Hata Sayısı Fazla olur

Kopyalamak ve bir örneği başka bir yazı örneğini almak problem değildir. Sık sık yapılan bir iştir. Zamandan tasarruf edilmesine sebep olacaktır. Alınan örneğin yeterince incelenmemesi, düzeltilmesi gerekli cümle ve kelimelerin doğru yerlere konulamaması, Arzuhal hata sayısında artışa sebep olacaktır. Bu sebeple Yazı örneği dikkatli şekilde incelenmelidir. Gerekli düzeltmeler yapılmalıdır.

Daha fazla bilgi almak için Online Arzuhalci sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

2 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

arzuhalci

Çalışma Saatleri

Pazartesi: 09:00–17:00
Salı: 09:00–17:00
Çarşamba: 09:00–17:00
Perşembe: 09:00–17:00
Cuma: 09:00–17:00
Cumartesi: 09:00–17:00
Pazar: 09:00–17:00
Arzuhalciyi Ara
Whatsapp İletişim