Adli Sicil Kaydı Nasıl Silinir?

Adli Sicil Kaydı Nasıl Silinir? Açıklamalı şekilde izah edilmiştir.

İlgili Ceza İnfaz edildikten sonra Adli Sicil kaydının silinmesi için;

Sabıka Silme dilekçesi
Kimlik Fotokopisi
Adli Sicil Kaydı
Yerine Getirme Fişi

Yukarıda listelenmiş belgelerin taranarak e-posta yolu ile Adli Sicil İstatistik Genel Müdürlüğü’ne gönderilmesi gerekmektedir. Adli Sicil Arşiv kaydının silinmesi için Cezanın infazından sonra 5 yıllık sürenin geçmesi gerekmektedir. Özel iş başvurularında Adli Sicil Kaydının olmaması istendiğinden Cezanın İnfazından sonra, Adli Sicil İstatistik Genel Müdürlüğü’ne Adli Sicil Kaydının silinmesi için gerekli evrakların gönderilmesi gerekmektedir.

Adli Sicil Kaydı Talep Üzerine Silinmektedir

Adli Sicil Kaydı kendi kendine silinen birine rastlamadım. Cezası 10 yıl önce İnfaz edilmiş olan vatandaşlarda Adli Sicil Kaydının / Adli Sicil Arşiv Kaydının silinmesi için gerekli olan dilekçe ve evrakları Adli Sicil İstatistik Genel Müdürlüğü’ne göndermedikleri için silinmemiş. Adli Sicil belgelerinde “Adli Sicil Kaydı Yoktur” ibaresi bulunmadığı için işe alınmayanlar olmuş. Bu durumdan dolayı işe başlayamamışlar.

Adli Sicil Arşiv Kaydı Talep Üzerine Silinmektedir

Adli Sicil Arşiv Kaydının, Adli Sicil Kaydı sorgulamalarında gözükmemesi, silinmesi için Adli Sicil Arşiv Kaydı Silme Talep dilekçeside ibraz etmek gerekmektedir. Silinmesi talep edilmediği için Adli Sicil Arşiv Kaydı uzun yıllar geçmesine rağmen gözükebilmektedir.

Yerine Getirme Fişi ibraz edilmelidir

Adli Sicil Silme Talebinin yerine getirilmesi için Evrakların eksiksiz olması gerekmektedir. Evraklar arasında sıklıkla unutulan “Yerine Getirme Fişi” olmaktadır. İstenen evraklardaki eksiklik Adli Sicil Kaydının silinmemesine ve zaman kaybına neden olabilir.

Adli Sicil Kaydının silinip silinmediği E-Devlet üzerinden takip edilmelidir

Sabıka silme dilekçesi, Kimlik fotokopisi, Adli Sicil Kaydı, Yerine Getirme Fişi belgeleri eksiksiz gönderilmiş ise gönderim tarihinden 1 hafta, 1,5 hafta, 15 gün sonra E-devlet üzerinden Adli Sicil Kaydı sorgulaması yapılmalıdır. Adli Sicil Kaydının silinip silinmediği E-devlet üzerinden takip edilebilir.

6 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  • Sabıka kaydımın silinmesi için gerekli evrakları gönderdim. 1 ay geçmesine rağmen silinmemiş. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Sabıka kaydım yüzünden işe başlayamıyorum. 🙁

  • Yazdıklarınızı uyguladım. 2 hafta sürede Sabıka kaydım silindi. Paylaşımınız için teşekkürler. Başarılarınızın artmasını dilerim.

Çalışma Saatleri

Pazartesi:09:00–22:00
Salı:09:00–22:00
Çarşamba:09:00–22:00
Perşembe:09:00–22:00
Cuma:09:00–22:00
Cumartesi:09:00–22:00
Pazar:09:00–22:00

Bize ulaşmak için

Mobil cihazlar üzerinden web sitemize bağlanarak "Arzuhalciyi ara" veya "Whatsapp iletişim" butonlarını kullanabilirsiniz.
Arzuhalciyi Ara
Whatsapp İletişim