6284 Sayılı Uzaklaştırma Kararının Uzatılması

Darp, Hakaret, Tehdit ve çeşitli suçlardan zarar görenler, zarar görme tehlikesi olanlar için 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine dair kanuna göre mağdur lehine uzaklaştırma kararı verilmekte olup bu kararın süresinin uzatılması için ilgili Aile Mahkemesine dilekçe ibraz edilebilmektedir. Bu dilekçenin adı uzaklaştırmanın uzatılması dilekçesidir. Boşanma aşamasında olan kişiler, şiddete uğrama tehlikesi bulunanlar, Uzaklaştırma ve Koruma Kararı bitmek üzereyken Uzaklaştırma ve Koruma Kararının Uzatılması için Aile Mahkemesine dilekçe ibraz eder. Karşı taraf aleyhine açılmış bir ceza davası var ise, Karşı tarafın mağdur kişiye karşı, psikolojik ve fiziksel şiddet uygulama eylemleri devam ediyorsa, ihtimali olduğu durumlar varsa Uzaklaştırma ve Koruma Kararının 6 ay daha uzatılması talep edilebilmektedir.

☆ 6284 sayılı kanuna göre verilen uzaklaştırma ve koruma kararının uzatılması

Şiddet görme tehlikesi devam eden mağdurlar ilgili Aile Mahkemesine dilekçe ile başvuru yapabilecektir. Mağdur lehine verilen Uzaklaştırma Kararının uzatılması Dilekçesinde yer alabilecek ibarelerin bir kısmı şöyledir;

  • Davacı Bilgileri
  • Davalı Bilgileri
  • Konu
  • Talep edilen uzaklaştırma süresi
  • Uzaklaştırmanın uzatılması için açıklamalar
  • Sonuç ve istem

Karşı taraf uyuşturucu ve benzer maddeler kullanıyorsa, sürekli suç işliyorsa, mağdurun kendisine karşı Psikolojik ve Fiziksel şiddet uygulama ihtimali yüksek olabilecektir. Uyuşturucu madde kullanarak dengesini kaybeden kişilerin Psikolojik ve Fiziksel Şiddet Uygulama ihtimali artmaktadır. Bu sebeple kendisinin ve kendisi ile aynı hanede yaşayan kişilerin Psikolojik ve Fiziksel Şiddete maruz kalma ihtimalinin önüne geçmek maksadı ile 6284 Sayılı Uzaklaştırma Kararının Uzatılmasını talep etmek doğru olacaktır.

Mağdur, Karşı tarafın işlediği suçlardan zarar görmüş ve karşı taraf hakkında birden fazla kez Kamu davası açılmış ise zarar verme, şiddet uygulama ihtimali de artış göstermektedir. Boşanma dava sürecinde eşe karşı işlenen suçların varlığı, benzer ve farklı suçların işlenme ihtimalini artırmaktadır.

4 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  • Eşim uzaklaştırma kararını aşıyor sürekli. Bende sürekli uzatıyorum. Boşanma davası açacağım bu gidişle. Boşanma dilekçesi de yazıyor musunuz??

  • Eşim ile boşanma aşamasındayız. Bana darp ve hakarette bulundu. Uzaklaştırma süresi bitmeden 1 gün önce uzatmak istiyorum. Uzaklaştırmanın uzatılması ve gerekçesini de açık bir şekilde belirtecek Özel dilekçe yazdırmak istiyorum. Ücreti ne olur? Bu konuda bilgilendirme yapılırsa mutlu olacağım.

    • Teferruatlı biçimde Uzaklaştırma kararının uzatılması için dilekçe yazıyoruz. Ücret ile ilgili tarafınıza bilgilendirme yapılmıştır. İyi günler dileriz.

arzuhalci

Çalışma Saatleri

Pazartesi: 09:00–17:00
Salı: 09:00–17:00
Çarşamba: 09:00–17:00
Perşembe: 09:00–17:00
Cuma: 09:00–17:00
Cumartesi: 09:00–17:00
Pazar: 09:00–17:00
Arzuhalciyi Ara
Whatsapp İletişim